Alabastrová socha zřejmě ztělesňuje jednu z nejvlivnějších žen starověkého Egypta – královnu Teje

Alabastrová socha zřejmě ztělesňuje jednu z nejvlivnějších žen starověkého Egypta – královnu Teje | zdroj: ancientpages.com


Extrémně vzácná alabastrová socha královny Teje se našla v egyptském Luxoru

TÉMATA: archeologie | nálezy | egypt | starověk | faraoni

user-avatar

Yvonne K.

21. 05. 2017 | 09:00

V egyptském Luxoru objevili archeologové unikátní sochu z alabastru. Pravděpodobně ztělesňuje královnu Teje, manželku faraona Amenhotepa III. a babičku krále Tutanchamona.

K objevu sochy, označované vědci za unikátní a odlišnou, došlo náhodou, když archeologové vyzvedávali spodní část sochy Amenhotepa III., pohřbenou v písku.

“Socha královny Teje se objevila vedle levé nohy sochy krále Amenhotepa III.,” sdělila šéfka evropsko-egyptského archeologického týmu Hourig Sourouzian. Dodala, že socha si stále udržuje své barvy a je v dobrém stavu. I tak ji ale bude zapotřebí restaurovat.

Na nálezu je zajímavé to, že dosud se nenašla žádná alabastrová socha královny Teje. Všechny předchozí nalezené v pohřebním chrámu v Kom El-Hittan byly vyřezány z křemence. Socha Teje a jejího manžela Amenhotepa III.

Královna Teje (1398 – 1338 př. n.l.) byla velkou královskou manželkou egyptského faraona Amenhotepa III., matkou Achnatona a babičkou Tutanchamona. Byla jednou z nejvlivnějších a nejmocnějších žen starověkého Egypta, byť její jméno upadlo po její smrti nadlouho v zapomenutí. Její původ i život zahaluje z velké části tajemství. Malá poničená hrobka královny Teje byla objevena v Údolí králů, v roce 1907, pod označením KV55. Její mumie byla ztotožněna s mumií známou jako „Starší dáma“ a kadeř jejích vlasů (pravděpodobně dárek na památku pro mladého krále) byla nalezena v Tutanchamonově hrobce.

 

user-avatar

Yvonne K.

21. 05. 2017 | 09:00

Zavří­t reklamu