válkaČeskoslovenskoobjevy

Extrémně vzácná alabastrová socha královny Teje se našla v egyptském Luxoru

Extrémně vzácná alabastrová socha královny Teje se našla v egyptském Luxoru
Zdroj: ancientpages.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

V egyptském Luxoru objevili archeologové unikátní sochu z alabastru. Pravděpodobně ztělesňuje královnu Teje, manželku faraona Amenhotepa III. a babičku krále Tutanchamona.

Yvonne Pokorná 21. května 2017

K objevu sochy, označované vědci za unikátní a odlišnou, došlo náhodou, když archeologové vyzvedávali spodní část sochy Amenhotepa III., pohřbenou v písku.

“Socha královny Teje se objevila vedle levé nohy sochy krále Amenhotepa III.,” sdělila šéfka evropsko-egyptského archeologického týmu Hourig Sourouzian. Dodala, že socha si stále udržuje své barvy a je v dobrém stavu. I tak ji ale bude zapotřebí restaurovat.

Na nálezu je zajímavé to, že dosud se nenašla žádná alabastrová socha královny Teje. Všechny předchozí nalezené v pohřebním chrámu v Kom El-Hittan byly vyřezány z křemence.

Socha Teje a jejího manžela Amenhotepa III.

Socha Teje a jejího manžela Amenhotepa III.

Královna Teje (1398 – 1338 př. n.l.) byla velkou královskou manželkou egyptského faraona Amenhotepa III., matkou Achnatona a babičkou Tutanchamona. Byla jednou z nejvlivnějších a nejmocnějších žen starověkého Egypta, byť její jméno upadlo po její smrti nadlouho v zapomenutí. Její původ i život zahaluje z velké části tajemství. Malá poničená hrobka královny Teje byla objevena v Údolí králů, v roce 1907, pod označením KV55. Její mumie byla ztotožněna s mumií známou jako „Starší dáma“ a kadeř jejích vlasů (pravděpodobně dárek na památku pro mladého krále) byla nalezena v Tutanchamonově hrobce.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu