válkaČeskoslovenskoobjevy

Extrémně světelný bod ve vzdálené galaxii není supernova, co to tedy je?

Extrémně světelný bod ve vzdálené galaxii není supernova, co to tedy je?
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Astronomové z celého světa už delší dobu pozorují světelný bod s názvem ASASSN-15lh. Zdálo se, že je to nejjasnější supernova, která kdy byla spatřena. Jenže všechno je zřejmě jinak.

Tomáš Chalupa 17. prosince 2016

Podle nejnovějších zjištění astronomů totiž nejde o supernovu, ale o velmi vzácný jev. Je to velmi rychle rotující černá díra, která doslova rozpárává okolo letící hvězdu. Celá tato událost se odehrává ve vzdálené galaxii 4 miliony světelných let od Země.

Podobný jev destrukce hvězdy černou dírou byl doposud pozorován pouze desetkrát v celé historii. Hvězda je gravitační silou černé díry roztahována a nakonec skončí ehromnou erupcí světelného záření, když hvězda zanikne. Ono roztahování se nazývá anglicky „spaghettification“, tedy česky špagetifikace. Ta se odehrává, když se nějaký objekt dostane do vlivu extrémních gravitačních sil, jaké jsou právě v černých dírách.

Technicky vzato jde stále o supernovu, protože toto označení znamená vybuchující zaniklé hvězdy, ovšem v tomto případě ke zničení hvězdy vedou okolní vlivy, a nikoliv třeba její stáří. Špagetifikace hvězdy byla pozorována v průběhu posledních deseti měsíců a probíhala v několika fázích. Její pozorování dává vědcům možnost studovat tento velice vzácný jev. Dokonce ani nyní si však vědci nejsou stoprocentně jistí, zda jejich vysvětlení sedí. Stále zde zůstává prostor pro pochybnosti, že jev znamená něco jiného, ale zatím je to jediné vysvětlení, které dává smysl.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu