válkaČeskoslovenskoobjevy

Extáze může vracet náš mozek do puberty

Extáze může vracet náš mozek do puberty
Zdroj: sciencealert.com

Extáze jako nový prostředek k léčbě psychických poruch? Podle experimentu amerických vědců by mohla náš mozek vracet znovu do puberty.

Simona Knotkova 3. května 2019

Dobrý sluha, ale zlý pán – tak by se dalo mluvit o některých drogách. Ke kontroverzním narkotikům patří kupříkladu extáze, známá také pod zkratkou MDMA.

Uměle připravovaná droga v podobě tablet či tobolek patří mezi amfetaminy a známá je pro své stimulační účinky. Její konzument je schopen zvýšené fyzické aktivity, aniž by se unavil, což způsobuje, že droga je oblíbená především mezi účastníky tanečních akcí. Extáze má ale i množství vedlejších účinků a po jejím požití se může objevit třes, halucinace, svalová strnulost nebo silné pocení. Dlouhodobé užívání vede k poruchám metabolismu serotoninu v mozku, což způsobuje deprese, panické záchvaty, ztrátu paměti nebo toxickou psychózu.

Četné experimenty nicméně ukazují i na pozitivní účinky drogy. Extáze podávaná v malých dávkách společně s psychoterapií přispěla podle několika studií k zlepšení duševního stavu jedince. Tuto teorii podporuje také nejnovější práce, která byla publikovaná v žurnálu Nature. Její autoři zjistili, že extáze mozek doslova vrací do doby, kdy byl v pubertě. Z hlediska vývoje se jedná o kritický časový úsek, protože se v něm poprvé socializujeme a rýsuje se naše budoucí osobnost.

Experiment byl demonstrován na myši, které byla podána jedna dávka extáze. Vědci následně přišli na to, že po požití drogy se v hlodavcově mozku zvýšily hodnoty oxytocinu – hormonu lásky, věrnosti a důvěrnosti. Došlo také k nárůstu sociálního chování.

„To naznačuje, že se nám u myši znovu podařilo otevřít kritický úsek před dospělostí, a dali jsme jí tak možnost naučit se sociálnímu chování v čase, kdy je už méně ochotná se tomuto chování učit,“ sdělila Gül Dölen z Univerzity Johnse Hopkinse v Marylandu.

Výsledky experimentu by mohly hrát významnou roli ve vývoji terapie pro lidi s posttraumatickou stresovou chorobou a dalšími psychickými poruchami.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu