válkaČeskoslovenskoobjevy

Expert SETI se domnívá, že mimozemšťané mají robotickou formu

Expert SETI se domnívá, že mimozemšťané mají robotickou formu
Zdroj: mysteriousuniverse.org

Jak vlastně vypadají? Tuhle otázku si ohledně mimozemšťanů položil snad každý. Je to otázka, na kterou nelze najít žádnou odpověď, vše, co máme, jsou jen dohady a představy. Se svou troškou do mlýna přispěl i expert programu SETI Seth Shostak, podle kterého jsou mimozemšťané nejspíše vyspělé stroje.

Tomáš Chalupa 30. listopadu 2016

Shostak se tak vyjádřil v reakci na mimořádně úspěšný sci-fi film Příchozí, který právě běží na plátnech českých kin. V něm mají mimozemšťané podobu jakýchsi obřích chobotnic – heptapodů. Shostak si myslí, že první kontakt nebude s takovými živými bytostmi, ale s mimořádně vyspělými stroji. Ty možná ani nebudeme schopni odlišit od živých tvorů.

Na filmu se mu také líbila hlavní myšlenka, že podstatné bude zaměřit se na komunikaci s mimozemšťany. Ti by podle něj při průzkumu vesmíru poslali ve svých korábech uměle vytvořené imitace sebe sama. Na Zemi by tak dorazily stroje, ovšem my bychom je chápali jako živé bytosti, protože bychom jejich mechanickou podstatu při prvním kontaktu nebyli schopni rozeznat.

„My pořád hledáme někoho podobného nám, ale není vůbec jisté, jestli my jsme nějakým většinovým modelem inteligence ve vesmíru,“ konstatuje Shostak. Bude tak jednání s mimozemskými vyspělými roboty jednodušší než debata s filmovými heptapody nebo jinými živými formami? To ukáže v lepším případě až budoucnost, v horším se to nedozvíme nikdy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu