válkaČeskoslovenskoobjevy

Exkluzivní pohled: Kresby v utajeném pokoji prý maloval sám Michelangelo

Exkluzivní pohled: Kresby v utajeném pokoji prý maloval sám Michelangelo
Zdroj: news.nationalgeographic.com
+ 11 fotek+ 12 fotek

V roce 1975 objevil ředitel Medicejské kaple Paolo Dal Poggetto skrytý pokoj, ve kterém měl během svého úkrytu tvořit Michelangelo Buonarroti. Fotograf National Geographic Paolo Woods z místa pořídil exkluzivní fotky.

Simona Knotkova 15. srpna 2017

Paolo Dal Poggetto hledal novou cestu, kterou by návštěvníci Medicejské kaple mohli odcházet ven. Namísto toho objevil padací dveře schované za skříní blízko Nové sakristie.

Dveře vedly do obdélníkového pokoje, jehož zdi byly pokryté sádrou. Pogetto předvídal, že by se za sádrovou vrstvou mohlo skrývat něco cenného, a proto se s týmem expertů pustil do několikatýdenního odstraňování. To, co objevili, byly kresby, dost možná patřící samotnému mistru Michelangelovi.

Podle tehdejšího ředitele florentského mauzolea se měl umělec v kapli skrývat před Medicejskými poté, co je v roce 1527 zradil. Volný čas ve svém dočasném exilu si měl krátit kresbami křídou na zeď. V dochovaných malbách najdeme množství odkazů právě na jeho známá díla či skicové nákresy.

Ne všichni této teorii však věří. Nalezené malby jsou podle některých až příliš amatérské, aby pocházely z rukou geniálního tvůrce. Učenec z washingtonské univerzity William Wallace dospěl k názoru, že Michelangelo byl tehdy už příliš slavný, aby hledal útočiště v podobně nuzném prostředí. V té době měl také pokládat a tvarovat mramorové kameny pro Novou sakristii.

I když podle něj existuje šance, že na některých kresbách se Michelangelo podílel, většina byla pravděpodobně jenom cvičeními jiných malířů. Nic to ale nemění na tom, že pokoj je významným objevem.

„Pobyt v pokoji je vzrušující. Cítíte se blíže k mistrovi a jeho žákům a asistentům,“ říká Wallace.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu