válkaČeskoslovenskoobjevy

Exkluzivní pohled do bunkru královské rodiny: Tady se měla skrývat před atomovým útokem

Exkluzivní pohled do bunkru královské rodiny: Tady se měla skrývat před atomovým útokem
Zdroj: dailymail.co.uk
+ 18 fotek+ 19 fotek

Secret Cities (Tajná města) je projekt manchesterského umělce Andrewa Brookse. Právě díky jedné z jeho zastávek se nyní můžete podívat do útrob zapomenutého atomového krytu královské rodiny.

Simona Knotkova 30. srpna 2016

Bunkr Barnton Quarry byl postaven v roce 1952 nedaleko skotského paláce Holyroodhouse. V hloubce třiceti metrů pod zemí měly královskou rodinu před možným atomovým útokem chránit tři metry tlusté betonové zdi a kovové dveře chráněné proti výbuchu. Původně prostory sloužily jako velín pro královské letecké síly během 2. světové války. Až do roku 1963, kdy byl kryt objeven protiválečnou organizací Spies for Peace (Špioni pro mír), o něm neměla veřejnost tušení. Znovuobjeven byl ve zchátralém stavu až nyní díky projektu Andrewa Brookse.

„Zážitek z pobytu v bunkru je opravdu intenzivní,“ popisuje devětatřicetiletý Brit své pocity. „Je to jedno z nejstrašidelnějších míst, jaké jsem kdy navštívil. Vzbuzovalo ve mně pocity apokalypsy, což jde, myslím, dobře rozpoznat z fotek. Celý bunkr byl již dříve vypálen, takže zdi byly pokryté sazemi a veškerý povrch byl zničený.“

Brooks původně neměl v plánu záběry šířit dál. Nechtěl, aby se na nebezpečné místo chodily dívat houfy nadšenců. Později se ale objevila organizace, která se pustila do restaurování bunkru. Rozhodl se tedy, že snímky zveřejní, a najde pro ně tak možné dobrovolníky.

„Místo je nyní neustále hlídané a dostat se tam dá pouze přes tyto lidi. Každý, komu je více jak osmnáct let, se ale může nabídnout jako dobrovolník a za nabídnutou pomoc si pak s nimi celý kryt projít. Momentálně není možné se do tam dostat jinak.“

V budoucnu by z Barnton Quarry mělo být muzeum přístupné široké veřejnosti.

Další články

Zavří­t reklamu