válkaČeskoslovenskoobjevy

Existuje spousta zemí, kde jsou nebo byly Vánoce zakázané, některé důvody nepochopíte

Existuje spousta zemí, kde jsou nebo byly Vánoce zakázané, některé důvody nepochopíte
Zdroj: thevintagenews.com

Vánoce jsou přece celosvětově uznávaný svátek, tak proč by je někdo měl zakazovat? Člověk by pochopil, kdyby to dělaly přísné islámské režimy, ale když je na seznamu i stará dobrá Anglie nebo Spojené státy, pak je určitě potřeba podívat se celé věci na zoubek.

Tomáš Chalupa 23. prosince 2018

Začněme tedy Anglií. Tam nepanoval sice přímo zákaz slavení Vánoc, ale Oliver Cromwell se snažil Angličany od jejich slavení odradit, jak to jen šlo. V té době (zhruba mezi lety 1645–1660) vládli v Anglii puritáni, docela šílená sebranka, která považovala slavení Vánoc za zástěrku pro oddávání se smyslným rozkoším. Parlament, kde měli puritáni většinu, nařídil nechat otevřené všechny obchody po celou dobu Vánoc a městské milice zasahovaly tam, kde se lidé scházeli a veřejně se oddávali slavení a hodování. Konec této temné době učinila až Cromwellova smrt v roce 1658.

A podobné to bylo i se Spojenými státy americkými. Tam rovněž vládli puritáni, ostatně Amerika byla v té době ještě britskou kolonií, takže tomu ani nemohlo být jinak. Od té doby, co puritáni připluli do Nového světa, dělali první poslední pro to, aby Vánoce zcela vymýtili. Byli dokonce drsnější než angličtí puritáni a nemilosrdně zavírali do vězení každého, kdo Vánoce slavil nějakým viditelným způsobem. Za mřížemi tak kvůli tomu skončil například i guvernér státu Massachusetts. Zákaz Vánoc ve Spojených státech trval až do poloviny 18. století.

Pak už jsou na seznamu odpůrců Vánoc země, u kterých byste to rozhodně čekali více, jako je Saúdská Arábie, Somálsko, Čína, Brunej, Tádžikistán nebo Severní Korea. Z evropských zemí je tam jen Albánie. Albánie se za vlády komunistů prohlásila za oficiálně ateistickou zemi a komunisté zakázali nejen Vánoce, ale jakékoliv náboženské svátky v zemi, takže došlo i na Velikonoce a další. Vánoce se daly slavit jen v utajení a pokud možno nenápadně. Podobně jako v případě puritánů, i komunisté se nakonec museli vzdát vlády a první věc, co noví vládcové v 90. letech udělali, bylo obnovení všech náboženských svátků.

Komunisté ani puritáni zkrátka Vánoce neměli rádi, a možná proto pak lidé neměli rádi je. U jmenovaných islámských zemí byl důvod vždy stejný – Vánoce odporují islámu. Nejnověji se v roce 2013 připojilo k tomuto názoru Somálsko, které zakázalo veškeré vánoční oslavy. V Číně se jednalo o zákaz v dobách křesťanských misionářů, ale ani dnes podle některých zpráv nemají křesťané v Číně zrovna snadnou pozici a čelí perzekucím.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu