válkaČeskoslovenskoobjevy

Existenci dávné kultury Wari udržoval neustálý přísun piva

Existenci dávné kultury Wari udržoval neustálý přísun piva
Zdroj: allthatisinteresting.com

Předincká kultura Wari byla podle vědců doslova udržována při životě zejména pivem. Pivo, jeho vaření, sdílení a také časté pivní festivaly byly hlavním pojivem této prastaré civilizace.

Tomáš Chalupa 20. května 2019

Kultura Wari se objevila ve středním Peru někdy kolem roku 600. Vědci se domnívají, že právě Wari byl vůbec první centrálně řízený státní útvar na území And. Až do 12. století byl Wari slepenec mnoha různých kmenů a skupin. Někdy to byly skupiny i navzájem nepřátelské, navíc Wari do sebe postupně pohlcovalo i další kmeny z oblasti Tiwanaku, které měly odlišnou kulturu.

Jak mohl takový konglomerát držet pohromadě? První důležitou věcí byly speciální keramické nádoby, které lid Wari ve velkém vyráběl. A v těchto keramických nádobách se vařilo a skladovalo pivo. Wari byla totiž navýsost pivní kultura. Pivo Wari byl poněkud nakyslý nápoj zvaný chicha. Jeho výraznou vlastností byla nízká trvanlivost. Pokud se nevypil do týdne, zkysl a stal se nepoživatelným. To mělo za následek snahu Wari vypít pivo co nejdříve a v co největším množství. Díky tomu se slavily velmi často pivní festivaly, pořádaly se pitky i párty. Lid Wari žil zkrátka vesele.

Wari měli plno minipivovarů, řečeno dnešní terminologií. Pivo se zkrátka vařilo všude, zpravidla v těsném sousedství hospod nebo přímo v nich. Politici svou lásku k pivu nemuseli nijak skrývat a velmi rádi se účastnili pivních veselic a festivalů. Patřilo k dobrému jménu pít chicha z velkých keramických nádob.

Vědci jsou přesvědčeni, že to bylo právě pivo, které stálo za poměrně dlouhým a stabilizovaným fungováním kultury Wari. Její příslušníci své pivo nikam nevyváželi (ostatně to z jeho povahy bylo téměř nemožné), takže kdo si chtěl užívat plodů této civilizace, musel se zdržovat v centru dění. Pivo tak přispívalo k centralizaci říše. Bez pivních festivalů a dostatku alkoholu by se jinak nesourodá říše složená z mnoha různých kmenů nejspíše rychle rozpadla.

Další články

Zavří­t reklamu