válkaČeskoslovenskoobjevy

Evropským stromem roku je Chudobínská borovice od přehrady Vír

Evropským stromem roku je Chudobínská borovice od přehrady Vír
Zdroj: wikipedia commons

Evropským stromem roku se stala 350 let stará Chudobínská borovice, která roste u přehrady Vír na Žďársku. Dostala 47.226 hlasů, stejný počet nových stromů za ně slíbili její fanoušci vysadit v okolí přehrady. Do Česka míří titul poprvé v desetileté historii ankety.

Yvonne Pokorná 17. března 2020

Hlasující v letošním ročníku ankety vybírali z 16 národních stromů. Druhý jinan z chorvatského Daruvaru dostal 28.060 hlasů a třetí ruský topol 27.411 hlasů. Celkově se sešlo 285.174 hlasů.

Chudobínská borovice roste na skalnatém výběžku levého břehu vodárenské přehrady Vír. Své jméno nese po zatopené obci Chudobín, která byla obětována ve prospěch výstavby vodní nádrže. Strom byl znám již v dobách před napuštěním Vírské přehrady a stal se i častým objektem děl výtvarných umělců a fotografů. Podle pověsti tradované mezi obyvateli zaniklé vesnice hraje u borovice za noci čert na housle.

Chudobínské borovice je stará 350 let a obvod jejího kmene činí 177 cm. Strom je mechanicky stabilní a relativně zdravý, i když vykazuje známky snížené vitality způsobené dlouhodobým suchem a pravděpodobně též kolísáním vodní hladiny. Při maximálním vzdutí nádrže bývá totiž kořenový systém borovice zcela zatopen vodou, za nízkých vodních stavů naopak ční borovice více než 20 m nad hladinou přehrady.

Vysadit nový strom za každý hlas pro tuto borovici se v průběhu ankety zavázal mikroregion Bystřicko. U přehrady by tak mělo přibýt několik hektarů obnoveného lesa.

Soutěž Evropský strom roku vznikla v návaznosti na anketu Strom roku, již v ČR organizuje Nadace Partnerství. První evropské hlasování se uskutečnilo v roce 2011, od té doby se počet zapojených zemí navýšil z pěti na letošních 16.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu