válkaČeskoslovenskoobjevy

Evropský satelit se rozpadl, mohou za to prý neznámé objekty

Kontrolní centrum v Lucemburku se pokusilo 17. června navázat kontakt s evropským satelitem AMC-9, který krouží na oběžné dráze ve výšce 36 tisíc kilometrů. Satelit ale nijak neodpovídal, začal opouštět svou oběžnici a nakonec se rozpadl. Podle pozorování se několik dní před touto událostí vyskytovaly u satelitu dvě neznámá tělesa.

Tomáš Chalupa 19. července 2017

Satelit se rozpadl na dvě části, nepředpokládá se, že by jejich dopad na Zemi mohl být nějak nebezpečný, protože nejspíše shoří v atmosféře. Problémem spíše je, zda jeho trosky nemohou narazit do jiných satelitů na oběžné dráze. Na oběžné dráze budou létat velmi dlouho a představují riziko pro ostatní zařízení. Řídící centrum let obou částí satelitu monitoruje.

Otázka také je, co rozpad satelitu způsobilo. Podle některých teorií se zřejmě srazil s nějajkým druhem vesmírného smetí, kterého je na oběžné dráze opravdu mnoho. Někteří spekulují také o tom, že rozpad mohl být způsoben dvěma objekty, které se u něj objevily v předchozích dnech. Variant je ovšem celá řada a tato patří do roviny silných spekulací. Z řídícího centra však zaznívá, že příčiny havárie nejsou zatím známy.

Satelit AMC – 9 byl na oběžnou dráhu vynesen v roce 2003 na palubě ruské nákladní lodě Proton. Až do 17. června tohoto roku fungoval normálně.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu