válkaČeskoslovenskoobjevy

Evropa byla globální nejspíš už v době raného středověku

Evropa byla globální nejspíš už v době raného středověku
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 1 fotka+ 2 fotky

Období raného středověku možná nebylo tak temné, jak je nám historiky často předkládáno. Závěry cambridgeské studie kupříkladu poukazují na nebývalou sjednocenost mezi evropskými státy.

Simona Knotkova 1. března 2021

Evropa jako jeden společný stát? Taková teorie je asi nadsazená, ale pravda je, že v době raného středověku panovala mezi evropskými státy větší pospolitost, než tomu bylo později. Poukazuje na to dosud největší studie svého druhu, která na podkladě více než 33 tisíc vykopaných hrobů sledovala vývoj pohřebnictví mezi 6. a 8. stoletím našeho letopočtu.

Thumbnail # Středověk byl krutý. Vykopávky odhalily, že nejhůř na tom byli obyčejní lidé
Mohlo by Vás zajímat:

Středověk byl krutý. Vykopávky odhalily, že nejhůř na tom byli obyčejní lidé

Její hlavní autorka, doktorka Emma Brownlee z univerzity v Cambridge, zaznamenala od poloviny 6. století úpadek náboženských tradic a přechod k formálnějšímu a prostšímu pohřbívání. Tento trend se šířil dalšími zeměmi, především západní Evropou, a postupně nabíral na rychlosti. Později bylo od náboženských rituálů zcela upuštěno.

„Od 8. století byl skoro každý pohřben velice jednoduše v obyčejném hrobě bez dalších doprovodných předmětů. Tato změna byla vypozorována napříč celou západní Evropou. Ačkoliv jsme o této rozsáhlé změně věděli už dříve, dosud nikdo nebyl schopen ukázat, jak úzce tato změna souvisela s oblastmi, které byly geograficky velmi vzdálené,“ říká Brownlee.

Thumbnail # Na místě bývalého středověkého kostela vzniká vysokorychlostní železnice. Archeologové tam našli čarodějnické symboly
Mohlo by Vás zajímat:

Na místě bývalého středověkého kostela vzniká vysokorychlostní železnice. Archeologové tam našli čarodějnické symboly

Právě stejný postup pohřbívání, který překračoval hranice jednotlivých států, je důkazem, že Evropa byla na začátku středověku, v době, která je dnes označována za temnou, pravděpodobně jednotnější, než se historici dříve domnívali.

„Změna v pohřebních praktikách toto spojení ještě posilovala. Když všude pohřbívali mrtvé stejným způsobem, mohl se středověký cestoval vydat kamkoliv do Evropy a vidět tam stejné praktiky, jaké se provozovaly i v jeho zemi,“ pokračuje Brownlee.

Thumbnail # Ve středověku lidé ve velkém zabíjeli kočky, zadělali si možná na mor
Mohlo by Vás zajímat:

Ve středověku lidé ve velkém zabíjeli kočky, zadělali si možná na mor

„Globální“ Evropa podle vědkyně trvala po dobu cca jednoho milénia. Existují také důkazy, že v této době sílil zahraniční obchod.

Nejnovější studie přizvukuje nedávnému objevu mozaiky z poloviny 5. století v Gloucestershiru, který nahrává teorii, že v Británii se žilo okázalým životním stylem ještě dlouho poté, co se země odtrhla od Římské říše.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu