Genetický fond lidstva obsahuje stále méně genů potřebných pro učení.

Genetický fond lidstva obsahuje stále méně genů potřebných pro učení. | zdroj: sciencealert.com


Evoluce lidstvo připravuje o geny zodpovědné za učení, přesto nehloupneme

TÉMATA: věda | genetika | island

user-avatar

Tomáš Chalupa

3. 04. 2020 | 11:00

Evoluce nemusí být vždy pozitivní. Vědci zjistili, že lidské geny zodpovědné za schopnost učit se jsou u lidí za posledních 80 let na ústupu. A může za to právě evoluce. Přesto prý nejsme hloupější.

Vědci se pustili do výzkumu na vzorku 100 000 obyvatel Islandu. A výsledku jsou zajímavé. Zjistlilo se, že ti nejvzdělanější a nejchytřejší lidé mají většinou velmi málo početné rodiny a přispívají tedy méně do lidského genofondu. Jejich geny se stávají v celkovém množství stále vzácnějšími. 

Přesto lidé nejsou hloupější než dříve. Může za to právě systém školství a další sociální faktory, které umožňují lidem získat vzdělání a informace, přestože jim k tomu chybí genetické dispozice. Z vnějšího pohledu tak lidé jsou naopak chytřejší a mají vysoké vzdělání, ovšem chybí jim k tomu genetická dispozice. 

Vědci z Islandu přiznávají, že k obecnějším závěrům jim chybí další důkazy a data. Zatím tedy jde o premisu, že se lidské "vzdělávací geny" spíše z genofondu vytrácejí, než že by v něm naopak převládaly. Také 80 let je příliš krátká doba, aby se dalo mluvit o nějakých evolučních trendech, ovšem pokud by závěry vědců byly správné, mohly by se projevit ve větší míře až za několik století. 

Cesta z této situace, pokud se nechceme spoléhat jen na stále lepší vzdělávací systémy, je poměrně jednoduchá. Ti nejchytřejší z nás by měli mít co nejvíce dětí, aby se jejich unikátní geny mohly dále šířit. 

user-avatar

Tomáš Chalupa

3. 04. 2020 | 11:00

Zavří­t reklamu