válkaČeskoslovenskoobjevy

Evoluce lidstvo připravuje o geny zodpovědné za učení, přesto nehloupneme

Evoluce lidstvo připravuje o geny zodpovědné za učení, přesto nehloupneme
Zdroj: sciencealert.com

Evoluce nemusí být vždy pozitivní. Vědci zjistili, že lidské geny zodpovědné za schopnost učit se jsou u lidí za posledních 80 let na ústupu. A může za to právě evoluce. Přesto prý nejsme hloupější.

Tomáš Chalupa 3. dubna 2020

Vědci se pustili do výzkumu na vzorku 100 000 obyvatel Islandu. A výsledku jsou zajímavé. Zjistlilo se, že ti nejvzdělanější a nejchytřejší lidé mají většinou velmi málo početné rodiny a přispívají tedy méně do lidského genofondu. Jejich geny se stávají v celkovém množství stále vzácnějšími.

Přesto lidé nejsou hloupější než dříve. Může za to právě systém školství a další sociální faktory, které umožňují lidem získat vzdělání a informace, přestože jim k tomu chybí genetické dispozice. Z vnějšího pohledu tak lidé jsou naopak chytřejší a mají vysoké vzdělání, ovšem chybí jim k tomu genetická dispozice.

Vědci z Islandu přiznávají, že k obecnějším závěrům jim chybí další důkazy a data. Zatím tedy jde o premisu, že se lidské „vzdělávací geny“ spíše z genofondu vytrácejí, než že by v něm naopak převládaly. Také 80 let je příliš krátká doba, aby se dalo mluvit o nějakých evolučních trendech, ovšem pokud by závěry vědců byly správné, mohly by se projevit ve větší míře až za několik století.

Cesta z této situace, pokud se nechceme spoléhat jen na stále lepší vzdělávací systémy, je poměrně jednoduchá. Ti nejchytřejší z nás by měli mít co nejvíce dětí, aby se jejich unikátní geny mohly dále šířit.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu