válkaČeskoslovenskoobjevy

Evoluce hlavonožců probíhala jinak než u zbytku všech tvorů na Zemi

Evoluce hlavonožců probíhala jinak než u zbytku všech tvorů na Zemi
Zdroj: bbc.com

Že jsou chobotnice velmi podivná stvoření, ví každé dítě. Vědce hlavonožci zajímají dlouhodobě, protože jde o inteligentní tvory, přitom jsou bezobratlí a jejich stavba těla je jedna z nejunikátnějších v celé živočišné říši. Existují i spekulace, že chobotnice pocházejí z vesmíru. Vědci zjistili, že evoluce hlavonožců probíhá jinak než u zbytku pozemských živočichů.

Tomáš Chalupa 2. dubna 2019

Zásadní objev u chobotnic a olihní proběhl už v roce 2017. Vědci tehdy zjistili, že hlavonožci mají schopnost sami upravovat svou RNA (ribonukleová kyselina) tak, aby se lépe adaptovali na okolní podmínky. To je naprosto unikátní vlastnost, kterou jinde v živočišné říši nenajdeme. Zvířata se naopak na podmínky adaptují změnami ve své DNA. Tím se odstartuje genetická mutace, na jejímž konci, často po milionech letech, je v podstatě jiný tvor.

Olihně jsou schopné měnit 60 procent své RNA ve svém nervovém systému. Mění v podstatě strukturu svého mozku, aby se adaptovala zejména na změny teplot v oceánu. Podle vědců je tento způsob adaptace unikátní a je v podstatě „vynálezem“ hlavonožců. Ani u jiných příbuzných skupin mořských tvorů se nic podobného neobjevilo.

Olihně i chobotnice mají velmi vyspělý a vyvinutý mozek. Jsou to inteligentní tvorové, což prokázaly mnohé pokusy. Chobotnice si dokázala sama otevřít nádobu, ve které byla uzavřena, chobotnice jsou schopné malovat, a jedna chobotnice na Novém Zélandu dokonce byla vycvičena k tomu, aby fotografovala návštěvníky akvária.

Vědci si nyní pohrávají s myšlenkou, že vysoká inteligence těchto tvorů nějak souvisí s jejich schopností měnit svou RNA. Tuto schopnost mají hlavonožci už miliony let a je důsledkem jakési dávné změny, která hlavonožce v tomto smyslu oddělila od říše zvířat. Cena, kterou za to hlavonožci zaplatili, spočívá v tom, že jejich evoluce probíhá mimořádně pomalu. Na chobotnicích se nic nemění po celou dobu jejich existence. Schopnost měnit RNA je sama o sobě dostatečnou vlastností a hlavonožci ji maximálně využívají.

Vědci nyní také chtějí zjistit, co je spouštěčem těchto změn RNA. Možná stačí jen změnit teplotu vody a chobotnice začne měnit reakci v RNA, ale možná je celá věc složitější. Studium hlavonožců každopádně slibuje ještě mnohá překvapení.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu