válkaČeskoslovenskoobjevy

Evoluce člověka pokračuje. Někteří si vyvinuli extra tepnu v předloktí

Evoluce člověka pokračuje. Někteří si vyvinuli extra tepnu v předloktí
Zdroj: freepik.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Evoluce Homo sapiens rozhodně neskončila, naše tělo stále prochází vývojem, i když v malém měřítku. Důkazem toho je naše předloktí, v němž se u některých jedinců trvale vyvinula jedna tepna navíc, které se říká středová. Její výskyt se od konce 19. století významně zvýšil.

Yvonne Pokorná 28. června 2021

Během embryonálního vývoje je střední tepna hlavní cévou, která transportuje krev do předloktí a ruky. A zatímco se dítě v děloze vyvíjí, tato tepna obvykle mizí, protože ji nahradily jiné tepny – radiální a ulnární.  Alespoň tomu tak bylo v minulosti. Jak ale výzkumy z poslední doby ukazují, střední tepna u některých jedinců nejenže nemizí, ale vyskytuje se u stále většího počtu osob.

Studie australských vědců odhaduje, že přibližně jeden ze tří lidí si tuto střední tepnu zachovává, což je i statistický výhled na dalších 80 let. Ovšem očekává se, že tento trend bude dál pokračovat, protože střední tepna se stále častěji vyskytuje jako trvalý rys lidského předloktí. Když se zjistí, že více než 50 procent lidí vykazuje tuto „abnormalitu“, přestane být abnormální a stane se novou anatomickou normou.

Vědci tuto změnu nazvali „mikroevolucí“, protože byť se dnešní  lidé vyvíjejí rychleji než kdykoli za posledních 250 let, jde o malou změnu. Nebýt vědců, ani bychom ji nezaznamenali.

„Od 18. století anatomové sledují výskyt této tepny u dospělých a náš výzkum dokládá, že se zjevně zvyšuje,“ říká autor studie Teghan Luca. V polovině 80. let 20. století se středová tepna vyskytovala jen u 10 % lidí ve srovnání s 30 % narozených na konci 20. století, což je v evoluci výrazný nárůst za poměrně krátkou dobu.

„Toto zvýšení mohlo být výsledkem mutací genů podílejících se na vývoji střední tepny nebo zdravotních problémů u matek během těhotenství, popřípadě obojího,“ vysvětluje vědec. Pokud tento trend bude pokračovat, do roku 2100 bude mít většina lidí v předloktí střední tepnu.

Thumbnail # Vědci objevili v lidské hlavě nový orgán
Mohlo by Vás zajímat:

Vědci objevili v lidské hlavě nový orgán

Jaké jsou přesně evoluční výhody této tepny (v souladu s Darwinovou teorií o přežití těch, kteří se dokážou nejlépe adaptovat), není zatím jasné. Vědci se domnívají, že jde o prospěšnou anatomickou vlastnost, protože zvyšuje celkový přísun krve do předloktí a ruky. Věří, že by bylo možné tepnu použít i během operací jako náhradu za poškozené cévy v jiných částech těla.

Mezi další příklady lidské anatomie, které se v průběhu času mění, patří častější okultní rozštěp páteře, abnormální spojení dvou nebo více kostí v chodidlech, zvyšující se absence zubů moudrosti, přítomnost nekonstantní tepny arteria thyreoidea ima, vedoucí ke štítné žláze z aortálního oblouku, a návrat takzvané fabelly – malé kosti v zadní části kolenního kloubu.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu