válkaČeskoslovenskoobjevy

Eva Perónová podstoupila tajnou lobotomii

Eva Perónová podstoupila tajnou lobotomii
Zdroj: thevintagenews.com
+ 5 fotek+ 6 fotek

Její život byl kontroverzní a fascinující, její politické působení sporné. Ale byla to bezpochyby mimořádná žena. Její konec byl však neslavný a podle všeho dokonce podstoupila utajenou lobotomii.

Tomáš Chalupa 16. ledna 2019

V roce 1950 byla Eva Perónová na vrcholu své popularity i moci. Ale právě v té době jí byla diagnostikována rakovina děložního čípku. Perónova první manželka rovněž zemřela na tuto chorobu. Rakovina se šířila rychle, přesto v červnu roku 1952 Eva doprovázela svého muže při druhé inauguraci na prezidenta. Byla velmi hubená a také příliš slabá, aby mohla stát. Byla proto podpírána speciální konstrukcí. Nebyl to pěkný pohled.

O pár týdnů později už byla po smrti. Podstoupila předtím několik operací. Spekuluje se o tom, že jednou z nich byla utajená lobotomie. Vedou k tomu nálezy, ke kterým došel o padesát let později lékař Daniel Nijensohn. Ten se dostal nejen k lékařským záznamům a rentgenovým snímkům lebky Evy Perónové, ale také mluvil se známými lékaře, který měl lobotomii provést. Tím byl chirurg z bostonské nemocnice James L. Poppen.

Lobotomie je kontroverzní chirurgický zákrok, při kterém se provrtá lebka a jsou přerušena některá neurální spojení. Používala se ke zklidnění duševně nemocných pacientů. Perónová ale nebyla duševně nemocná, ovšem kvůli metastázující rakovině trpěla obrovskými bolestmi. Zákrok ji měl zřejmě zbavit bolesti a přinést zklidnění. Ovšem podle jiných teorií spíše šlo právě o zklidnění, možná i umlčení Perónové.

Perónová už léta předtím byla známá svými výstupy, byla často rozrušená, špatně se kontrolovala. S chorobou se tyto projevy ještě zhoršovaly, neměla ráda lidi, kteří jí oponovali. Ale nejen to. Bez vědomí manžela objednala tisíce pušek a pistolí, kterými chtěla ozbrojit dělníky a vytvořit lidové milice. Juan Perón to mohl brát jako zradu a mohl to být poslední impulz k tomu, aby nařídil bez jejího souhlasu provést lobotomii. K té došlo pouhých několik týdnů před její smrtí. Následkem zákroku Peronóvá zcela přestala jíst a zemřela částečně i hladem.

Vynikající balzamovač Pedro Ara byl určen, aby připravil tělo Perónové pro veřejnou expozici. V tomto procesu nahradil její krev glycerinem, což podle jeho vlastních slov učinilo tělo nepoškoditelné. Perón chtěl tělo své ženy umístit do obřího pomníku, který hodlal postavit. Ale než tak stihl učinit, byl zbaven vlády vojenským převratem a musel uprchnout ze země. Co se s tělem jeho zesnulé ženy stalo, bylo po dalších patnáct let záhadou. Až v roce 1971 informátor prozradil, že Perónová je pohřbena v Miláně pod falešným jménem Maria Maggi.

Perón nechal její ostatky přemístit do svého domu ve španělském exilu. To už byl potřetí ženatý. Se svou ženou Isabel prý nechali tělo vystavené v jídelně vedle stolu.

Po čase se poměry v rodné Argentině změnily, vojenská junta šla od válu a Perón se znovu stal prezidentem. Ale rok na to v roce 1974 zemřel a krátce na to jej následovala i jeho třetí žena Isabel. Předtím ještě stačila zařídit, aby tělo Perónové bylo uloženo na hřbitově La Recoleta, kde leží pohřbení významní Argentinci. Říká se, že její hrobka je tak bezpečná, že by přežila i atomový výbuch.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu