válkaČeskoslovenskoobjevy

Etiopie nemá žádné lesy, ale má naštěstí lesní chrámy

Etiopie nemá žádné lesy, ale má naštěstí lesní chrámy
Zdroj: amusingplanet.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

V Etiopii věří, že stromy chrání posvátná místa. V zemi proto staví kostely, které jsou obklopeny malými lesíky. Jenže celá Etiopie mezitím o své lesy přišla a z lesních chrámů jsou tak ostrůvky zeleně v jinak vyprahlé africké zemi.

Tomáš Chalupa 28. března 2020

V roce 1900 bylo lesy pokryto 45 procent Etiopie. Od té doby kvůli zemědělství a farmaření zmizelo 90 procent těchto lesů. Žádný souvislý pás lesa se dnes v Etiopii nenachází. Pouze na severu jsou malé ostrůvky lesů, které jsou ale příliš malé na to, aby vůbec vytvořily nějaký biotop.

Většina těchto lesíků má uprostřed kostel patřící k etiopské ortodoxní církvi Tewahido. Jsou to oázy zeleně, z nichž některé jsou staré 1500 let. Jsou chráněny místními komunitami a také kněžími a řádovými sestrami. Nebýt jejich posvátného charakteru, zřejmě by zmizely z povrchu a ustoupily polím farmářů.

V Etiopii je dnes odhadem 35 tisíc těchto posvátných míst. Většina se na nachází kolem jezera Tana na severu, některé jsou také v Jižním Gondaru. Velikost lesíků se liší, některé mají jen pár akrů, ty největší pak skoro tisíc akrů.

Dr. Alemayehu Wassie se snaží povzbuzovat místní obyvatele, aby tyto lesy nejen chránili, ale také rozšiřovali. Kněží staví kolem lesů kamenné zdi a snaží se je ochránit před zemědělskými zvířaty, která se pasou v okolí. Wassie má také cíl spojit některé lesíky do souvislého pásu a vytvořit tak po mnoha letech opět v Etiopii skutečný les. Význam lesních chrámů a jejích kněží je v tomto úsilí klíčový. Jestli se Wassiemu jeho sen splní, ale ukáže až čas.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu