válkaČeskoslovenskoobjevy

Ericha Honeckera donutila odstoupit tajná služba Stasi

Ericha Honeckera donutila odstoupit tajná služba Stasi
Zdroj: wikipedia commons
+ 4 fotky+ 5 fotek

Erich Honecker byl vedoucím představitelem Východního Německa, který ale skrýval jedno velké tajemství. Nebyl ale jediný, kdo o něm věděl, a tak se jednoho dne objevil člověk, který mu udělal nabídku, jež se nedá odmítnout.

Tomáš Chalupa 18. října 2019

Oním člověkem byl Erich Mielke, šéf obávané východoněmecké tajné služby Stasi. Mielke měl složku uloženou v červeném koženém kufříku. Složky obsahovaly dokumenty, které dokazovaly, že Erich Honecker byl za druhé světové války ochoten spolupracovat s nacisty. Takové informace mohly šéfa východoněmeckých komunistů okamžitě připravit o úřad.

V říjnu roku 1989 se Východní Německo hroutilo, stejně jako celý východní blok. Honecker byl však stále v čele státu, který se mu drolil pod rukama, a nehodlal své místo jen tak opustit. Jak se ale nedávno dozvěděli novináři deníku Bild am Sonntag, Mielke přišel za Honeckerem, pohrozil mu zveřejněním jeho minulosti, načež zdrcený Honecker se prakticky okamžitě vzdal vlády.

Je s podivem, že takové dokumenty na Honeckera vůbec existovaly. Erich Honecker byl od roku 1937 členem komunistické strany. Byl zatčen gestapem a celou válku strávil ve vězení. Po celou svou devatenáctiletou politickou kariéru byl považován za hrdinu domácího protinacistického odboje a jeho reputace v tomto směru byla nezpochybnitelná. Sám se chlubil, že ani psychické, ani fyzické mučení jej nezlomilo a nemohlo změnit jeho pevné komunistické ideály. Tak jak jej mohl Mielke vydírat spoluprací s nacisty?

Erich Honecker a šéf Stasi Erich Mielke

Erich Honecker a šéf Stasi Erich Mielke

Odpověď je jednoduchá. Honecker nebyl zase tak neoblomný a pevný, jak sám sebe prezentoval. Ve vězení řekl gestapákům, že na komunismus kašle a rád by se k armádě připojil jako frontový voják a přispěl ke konečnému vítězství nacistického Německa. Z dalších dokumentů vyplývá, že Honecker také donášel gestapu na další uvězněné komunisty. Vše si pochopitelně pečliví gestapáci zapisovali a protokoly se po válce neztratily. Navíc Honecker o zařazení na frontu žádal opakovaně a při druhé žádosti se rozhodl velitel věznice v Braniborsku mu vyhovět a navrhl jeho propuštění a zařazení do ozbrojených sil s tím, že Honecker už v myšlenku komunismu nevěří.

Ani toto rozhodnutí se ale nakonec neuskutečnilo, a Honecker tak strávil v base celou válku. To pro něj paradoxně mělo výhodu v tom, že mohl tvrdit, že byl zarytým komunistou a antinacistou, na čemž postavil svou další politickou kariéru. Jenže Mielke se ke všem materiálům gestapa dostal, takže když v říjnu roku 1989 přišel za Honeckerem a ukázal mu ony dokumenty, Honecker věděl, že spadla klec, a okamžitě odstoupil ve prospěch jiného komunisty Egona Krenze.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu