válkaČeskoslovenskoobjevy

Eric Clapton se měl stát novým Broukem. Kapela ho chtěla vyměnit za George Harrisona

Kapela se s Claptonem poprvé setkala v roce 1964. Devatenáctiletý hudebník jim tehdy se svou dřívější skupinou The Yardbirds dělal předskokana na vánoční show v Londýně. Blízký vztah si později vybudoval především s Georgem Harrisonem. Ten ho také v roce 1968 poprosil, aby za něj nahrál kytaru songu „While My Guitar Gently Weeps“. Služebně starší hudebník totiž nedokázal vytvořit zvuk, který by připomínal – jak už praví titulek – plakající kytaru.

Clapton se zprvu zdráhal se slovy, že nikdo z venku přece nemůže hrát na deskách The Beatles. Harrison ho ale přesvědčil, že se jedná o jeho skladbu a on ho na ní jednoznačně chce. Nahrávání následně probíhalo ve studiu v Abbey Road, kde se objevila celá kapela kromě Johna Lennona. Výsledný track se stal součástí eponymního Bílého alba.

Eric Clapton z hledáčku The Beatles po této spolupráci nezmizel. Jeho jméno se opět stalo předmětem diskuzí v lednu 1969, kdy Harrison náhle opustil skupinu. Zbývající členové řešili co s naplánovanými aktivitami, které v sobě zahrnovaly turné, nahrávání nových skladeb či točení klipů. Lennon navrhl, že by bývalého Brouka mohl zastoupit Clapton, který nejenom hraje stejně dobře jako Harrison, ale na rozdíl od něj není potížista. Svému spoluhráči dal ultimátum, že pokud se nevrátí, jeho pozici nabídnou právě jemu. Dle pozdějších Claptonových slov by k tomu ale stejně nikdy nedošlo.

„Existují domněnky, že jsem měl v roce 1969 dostat návrh přidat se k The Beatles. Problémem bylo, že jsem byl v úzkém vztahu s Georgem. Lennon používal moje jméno jako zbraň. Nemyslím si ale, že by k tomu někdy došlo vzhledem k tomu, jaký jsem byl Georgův kámoš,“ prozradil v rozhovoru z roku 1998.

Lennonovo vyhrožování ostatně zabralo. George Harrison se k The Beatles nakonec vrátil a společně dokončili desku „Let It Be“, poslední studiovou práci před definitivním koncem formace.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu