válkaČeskoslovenskoobjevy

Eric Clapton i Jack Nicholson vyrůstali v domnění, že matka je jejich sestrou

Eric Clapton i Jack Nicholson vyrůstali v domnění, že matka je jejich sestrou
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 4 fotky+ 5 fotek

Slavný britský zpěvák Eric Clapton, stejně jako populární americký herec Jack Nicholson se stali v dětství oběťmi rodinné lži. Jejich prarodiče se vydávali za jejich rodiče a matky předstíraly, že jsou jejich sestrami. Poznání pravdy pak bylo hořké.

blondie 23. dubna 2021

Malý bastard

Patricii Molly Clapton bylo pouhých šestnáct let, když otěhotněla. Jedné osudové noci roku 1944 se seznámila s kanadským vojákem jménem Edward Walter Fryer, jenž za druhé světové války působil v Británii. Byl talentovaným pianistou, a tak není divu, že si po nocích přivydělával v hospůdkách hrou na piáno. V jedné z nich se poznal s mladičkou Patricií a navázal s ní krátkodobý vztah zpečetěný nechtěným těhotenstvím. Ještě před narozením syna se ale vrátil zpátky do Kanady, kde na něj čekala jiná žena, s níž byl již ženat.

Patricia se cítila být příliš mladá na to stát se matkou a navíc jí v té době hrozilo v konzervativní Británii sociální stigma, pokud by přivedla na svět nemanželské dítě. Z toho důvodu se dítěte ujali její matka a nevlastní otec a vydávali se za jeho rodiče, přičemž mu namluvili, že Patricia je jeho starší sestra.

Eric Clapton byl ještě malý, když se jeho skutečná matka Patricia provdala za jiného kanadského vojáka, Franca MacDonalda, a přestěhovala se s ním do Kanady. Ačkoliv porodila a vychovávala několik dětí, Erica dál přenechávala v péči svých rodičů a nadále předstírala, že je jeho sestrou. Až když bylo Ericovi devět let, navštívila ho poprvé společně s šestiletým synem, Ericovým nevlastním bratrem.

Eric Clapton s babičkou Rose, která byla talentovanou pianistkou.

Eric Clapton s babičkou Rose, která byla talentovanou pianistkou.

Celou pravdu ale chlapci řekla až jeho babička. „Docházelo mi to, když mě můj strýc Adrian nazýval z žertu mladým bastardem,“ vzpomínal zpěvák později. V tu chvíli se mu zhroutil celý jeho dosavadní svět. Přesto zůstal s babičkou a dědečkem a ke svojí matce se dál choval, jako by byla jeho sestrou. Vnitřně ho to však zasáhlo. Z dříve vzorného, oblíbeného žáka vyrůstal naštvaný, odtažitý introvert, který ztratil zájem o studium. Neuspěl pak při přijímacích zkouškách na střední školu. Začal však hrát na kytaru a ještě jako náctiletý si přivydělával hraním po hospodách. Časem to dotáhl na jednoho z nejlepších kytaristů své doby. Záchvaty malomyslnosti a malou sebedůvěru však řešil alkoholem a drogami a chybějící matku hledal ve vztazích s různými ženami.

Svého otce nikdy nepoznal, neboť ten zemřel na leukémii v roce 1985, tedy dlouho předtím, než se Eric Clapton poprvé dozvěděl, kdo byl jeho otec. Do té doby znal jen jeho jméno. Až v roce 2007 vypátral kanadský novinář Michael Woloschuk rodinu Claptonova otce a zjistil, že byl kočovným muzikantem, který hrával na piáno i na saxofon a také zpíval. Na svých cestách se několikrát znovu oženil a zplodil řadu potomků. Netušil však, jak slavného má syna.

Sladká nevědomost

To Jack Nicholson se dozvěděl pravdu o své matce až mnohem později, když už mu bylo 37 let a byl slavným hercem. Psal se rok 1974 a tou dobou šel zrovna do kin jeho film Čínská čtvrť. Při té příležitosti se časopis Time rozhodl věnovat Nicholsonovi rozsáhlý článek. Někdo z redakce herci zavolal, aby ověřil některá fakta o jeho životě, mezi jiným i to, zda jeho údajná sestra June Nicholsonová není ve skutečnosti jeho matka. Nic takového nebylo herci známo, proto informaci bryskně označil za nepravdivou. Jak matka, tak sestra tou dobou navíc už nežily. Nicméně to herci vrtalo hlavou, proto zatelefonoval svému švagru Shortymu, aby se ho zeptal, zda o tom něco neví. Švagr nic nevěděl, a tak oba muži zkonstatovali, že jde o novinářskou kachnu.

Jack Nicholson se Shirley MacLaine ve filmu Cena za něžnost (1983)

Jack Nicholson se Shirley MacLaine ve filmu Cena za něžnost (1983)

O několik hodin později se však v bytě Nicholsona rozdrnčel telefon, herec zvedl sluchátko a na druhém konci se ozvalo: „Jacku, tady je Shorty. Dám ti k telefonu Lorraine. Jedno ti chci říct – ona celou noc proplakala. Na, tady ji máš.“ Milá Lorraine se přiznala, že není jeho druhou sestrou, jak si Nicholson celé roky myslel, ale jeho tetičkou, a že zesnulá sestra June byla jeho mámou, zatímco oficiální matka byla ve skutečnosti jeho babičkou. Za matku se vydávala proto, že June bylo pouhých 16 let, když otěhotněla a měla před sebou slibnou taneční kariéru, která se neslučovala s povinnostmi matky. Tak se babička ujala vnoučka jako vlastního syna. Obě ženy si toto tajemství s sebou vzaly až do hrobu.

Nicholson jim to však neměl za zlé a dokonce byl rád, že mu to nikdy neprozradily, alespoň se tím nemusel v dřívějších letech vůbec zabývat. Později už mu to bylo jedno, stejně jako to, kdo byl jeho otec, kterého nikdy nepoznal.

Se svou matkou, kterou v té době považoval ještě za sestru, pobyl nějaký čas i v nemocnici, kde se léčila na rakovinu. Pak ale dostal první významnější roli a měl natáčet v Mexicu, proto musel June opustit. Na smrt nemocná žena svou roli sestry dohrála až do konce a krátce po synově odjezdu do Mexica vydechla naposledy.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu