válkaČeskoslovenskoobjevy

Enolu Gay vystavují v muzeu, dodnes budí emoce

Enolu Gay vystavují v muzeu, dodnes budí emoce
Zdroj: wikipedia commons

Enola Gay je americký bombardér, který se proslavil tím, že shodil atomovou bombu na Hirošimu. Letoun se po válce podařilo zrenovovat a vystavit, což ovšem budí dodnes emoce.

Tomáš Chalupa 28. ledna 2020

Dne 6. srpna 1945 shodil americký bombardér B-29 Superfortress atomovou bombu na japonské město Hirošima. Jméno Enola Gay bylo jméno matky pilota stroje Paula Tibbetse. Navždy se tak jméno jeho matky zapsalo do učebnic dějepisu. Po shození bomby se stroj vrátil na základnu na ostrově Tinian. O tři dny později Enola Gay vzlétla znovu, aby zjišťovala data o počasí. Ty pak byly využity při druhém shozu atomové bomby na Nagasaki.

Letěla pak ještě několikrát krátce po válce v rámci amerických testů jaderných zbraní. V červnu roku 1949 byla přesunuta do Národního muzea letectví a kosmonautiky ve Washingtonu, kde měla být vystavena. Místo toho ale došlo k tomu, že byla zavřena v hangáru na letecké základně v Texasu. O dva roky později provedla svůj poslední let, když z Texasu přeletěla na Andrewsovu leteckou základnu v Marylandu. V roce 1960 tam přijeli lidé ze Smithsonova institutu, aby zjistili, v jakém je Enola Gay stavu. Konstatovali, že postávání na venkovní dráze stroji škodí, a tak byl bombardér rozebrán a po částech umístěn do hangáru.

V roce 1995 chtěl Smithsonův institut letoun vystavit u příležitosti 50. výročí shození atomové bomby. Deset let proto postupně letoun rekonstruovali a opravovali. Proti plánu takto vystavovat a oslavovat shození atomové bomby se postavili váleční veteráni a také část veřejnosti. Výstava podle nich měla prezentovat USA jako bezcitné agresory, kteří se jen snažili pozabíjet co nejvyšší počet Japonců svými atomovými bombami.

Nakonec byla výstava velmi redukována a byla při ní vystavena jen polovina Enoly Gay. Výstavu zhlédli 4 miliony lidí, než byla za tři roky uzavřena. V roce 2003 pak byl konečně vystaven celý nechvalně proslulý bombardér. To opět vyvolalo další protesty, nicméně stroj se stále vystavuje v Národním muzeu letectví a kosmonautiky.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu