válkaČeskoslovenskoobjevy

Emmeline Pankhurstová vedla válku za volební práva žen

Emmeline Pankhurstová vedla válku za volební práva žen
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Zatímco hnutí sufražetek sázelo v boji za ženská práva na trpělivost a nenásilné vysvětlování, Emmeline Pankhurstová hodlala za práva žen opravdu bojovat. Místo řečí přistoupila rovnou k akci.

Tomáš Chalupa 13. března 2019

„Přeměňte toto shromáždění na povstání,“ těmito slovy změnila britská sufražetka Emmeline Pankhurstová podstatu celého hnutí. V čele boje stála žena, která si vždy řídila svůj osud sama. I své datum narození si změnila podle svých představ. Narodila se v Manchesteru 15. července roku 1858, ale ona sama tvrdila, že to bylo již 14. července. To je den pádu Bastily a Pankhurstová se vždy cítila být vnitřně spojená s francouzskými revolucionáři. „Vždycky jsem měla pocit, že to, že jsem se narodila zrovna v tento den, nějak ovlivnilo můj život,“ řekla k tomu sama Pankhurstová.

Spíše ji ale ovlivnila výchova. Její matka totiž byla také výraznou politickou aktivistkou, její otec pak podporoval myšlenku rovných práv mužů a žen. Emmeline Pankhurstová se začala brzy projevovat podobně. Angažovala se ve sbírkách peněz na osvobození amerických černochů z otroctví. V této etapě také potkala svého manžela Richarda Pankhursta. I on byl zapáleným bojovníkem za práva žen.

Jejich manželství bylo také revoluční. Sice spolu měli pět dětí, ale jinak byla Pankhurstová plně oddána svému boji. Založila hnutí s názvem Women’s Franchise League (WFL). „Činy, nikoliv slova“, bylo hlavní heslo skupiny. Ta byla radikální až příliš a po čase se rozpadla. Pankhurstová pak vstoupila do Nezávislé strany pracujících. Byla také pověřena, aby dohlížela na to, jak se útulky pro bezdomovce starají o tyto lidi. Někdy v té době se rozhodla, že její další boj už bude militantní.

Její popularita rychle rostla. Na jedné protestní akci se sešlo půl milionu lidí, kteří jí vyjadřovali podporu. Tento dav pochodoval Hyde Parkem, docházelo k potyčkám a násilným činům. Rozhodně nešlo o pokojnou protestní akci. Dokonce došlo na házení kamenů do oken domu předsedy vlády.

Dokonce to zašlo tak daleko, že členové jejího hnutí podnikali bombové atentáty. To už byla ale Pankhurstová ve vězení. Policie ji zatkla na jednom z dalších násilných shromáždění. Byla ale zanedlouho propuštěna a dál pokračovala v boji. Nakonec slavila úspěch, když po první světové válce britský parlament udělil volební právo ženám nad třicet let. Až do své smrti v roce 1928 ale neúnavně bojovala za další práva pro ženy. A vždy obhajovala násilné činy svých následovníků jako revoluční a nutné.

O jejím boji a ženském hnutí byl v roce 2015 natočen film Sufražetka s Meryl Streepovou v roli Emmeline Pankhurstové.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu