válkaČeskoslovenskoobjevy

Emanuel Moravec: Z českého legionáře nacistickým zaprodancem

Emanuel Moravec: Z českého legionáře nacistickým zaprodancem
Zdroj: archiv

Emanuel Moravec je jedna z nejrozporuplnějších postav české historie. V učebnicích dějepisu přitom mohl být zapsán jako legionář-hrdina. Místo toho se během druhé světové války stal symbolem nejhorší kolaborace a zrady.

Václav Pokorný 11. října 2018

„Čím více nás půjde s pravdou do nové Evropy, tím silnější bude český národ. Jiné východisko jako dobrý Čech nevidím. Proto jdu za Adolfem Hitlerem cestou necestou.“

Autorem tohoto textu není nikdo jiný než jeden z nejznámějších protektorátních kolaborantů Emanuel Moravec.

Předchozí život Emanuela Moravce však téměř v ničem nenasvědčoval tomu, že se z něj stane nejvyhlášenější český zrádce a horlivý přisluhovač nacistů. Během první světové války vstoupil do Československých legií a byl přímým účastníkem bitvy u Zborova.

Po návratu do nově vzniklého Československa zůstal jako profesionální voják v armádě a od roku 1931 vyučoval na pražské Vysoké škole válečné. Od října 1936 byl v hodnosti plukovníka generálního štábu jmenován velitelem pražského 28. pěšího pluku.

Jako odborník na vojenství a mezinárodní vztahy se také věnoval literární činnosti a v období před protektorátem psal pod pseudonymem Stanislav Yester. Pravidelně publikoval v Peroutkových novinách Přítomnost a v Lidových novinách. Jeho článek k dvacátému výročí bitvy u Zborova byl dokonce oceněn Baťovou cenou pro nejlepší článek roku.

Emil Hácha, Emanuel Moravec a další členové protektorátní vlády v červnu 1942

Emil Hácha, Emanuel Moravec a další členové protektorátní vlády v červnu 1942

Moravec však nechtěl být jen pouhým novinářem, ale toužil i po kariéře spisovatele. Inspirován prezidentem Masarykem napsal knihu Obrana státu, ve které tehdy tvrdil, že největším nepřítelem Československa je nacistické Německo. V roce 1936 vydal knihu Válečné možnosti ve střední Evropě a válka v Habeši. V ní vyslovil svůj obdiv k fašistické Itálii.

Ke změně myšlení a odklonu od demokratických tradic došlo u Emanuela Moravce v roce 1938 v období kolem Mnichovské dohody. Ještě před jejím přijetím se jako voják osobně vydal na hrad za prezidentem Benešem. Za přítomnosti generála Syrového jej vyzval, aby vypověděl Německu válku, a mobilizovaná armáda tak mohla splnit svou vlasteneckou povinnost. Generál Syrový jej odkázal do patřičných mezí a upozornil ho, že se jeho jednotka nachází u Znojma, a ne v Praze. Emanuel Moravec se podřídil a vrátil se ke svému mužstvu. Následné přijetí Mnichovské dohody bylo pro Moravce obrovským zklamáním a vyústilo v hlubokou nenávist vůči Edvardu Benešovi. Jako odpůrce kapitulace pak nesměl publikovat a v listopadu 1938 byl předčasně poslán do výslužby.

Když o několik měsíců Německo obsadilo i zbytek Čech a Moravy, prožíval Emanuel Moravec velký strach o svůj život. Obával se, že za své protinacistické články půjde minimálně do vězení, případně jej nacisté popraví. Také uvažoval o emigraci do Kostariky. S překvapivým řešením však přišli sami okupanti, kteří mu nabídli spolupráci. Vzali ho na okružní jízdu po „prosperujícím a čistém“ Německu, odkud se Moravec vrátil nadšen a okouzlen. Po tomto výletě se stal horlivým propagátorem nacistické ideologie v Čechách.

V den jmenování Reinharda Heydricha říšským protektorem složil osobní přísahu věrnosti Třetí říši. Jeho poklonkování na správných místech mu vyneslo významné politické postavení v tehdejším protektorátu. V roce 1942 byl jmenován členem protektorátní vlády ve funkci ministra školství a lidové osvěty. Dno jeho zrady národa se naplnilo ve chvíli, kdy se stal předsedou organizace Kuratorium pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě, která vychovávala v duchu nacistické ideologie. Moravec ideově působil také na svou rodinu. Jeho syn Igor vstoupil do SS, mladší syn do hitlerjugend a jeho třetí žena Jolana se stala konfidentkou gestapa.

Životní příběh oslnivého vzestupu a hlubokého pádu Emanuela Moravce se uzavřel po vypuknutí Pražského povstání 5. května 1945. Emanuel Moravec dobře věděl, že jeho dny jsou již sečteny, a raději se vlastní rukou zastřelil.

Další články

Zavří­t reklamu