válkaČeskoslovenskoobjevy

Elon Musk bude kolonizovat Mars, myslí si fyzik Kaku

Elon Musk bude kolonizovat Mars, myslí si fyzik Kaku
Zdroj: profimedia.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Podle slavného fyzika Michia Kakua převzal Elon Musk štafetu po astrofyziku Carlu Saganovi a následuje jeho sen o kolonizaci Marsu. Navíc má velkou šanci, že svůj záměr skutečně zrealizuje.

Tomáš Chalupa 25. ledna 2021

Elon Musk dlouhodobě zastává názor, že lidstvo musí kolonizovat jiné planety, pokud chce dlouhodobě přežít. Podobné názory zastává vícero lidí, vždy ale narážejí na realitu, která je neúprosná. Ke kolonizaci planet máme zatím hodně daleko. Nicméně Elon Musk je se svou společností Space X velmi úspěšný a jeho smělé plány se mu zatím daří realizovat.

Podobně jako Elon Musk byl zapáleným zastáncem kolonizace jiných planet také Carl Sagan, astrofyzik a neúnavný popularizátor vesmírné tématiky. Byl pro vesmír tím, čím David Attenborough pro přírodu. Podle Sagana je pro lidstvo nezbytné přemístit se na jinou planetu. Dokonce podle Kakua označoval lidi jako druh dvou planet (two planet species).

Smělé a přitom racionální vize, ovšem jak je naplnit? Lidstvo je zatím na míle, nebo spíše miliardy mílí vzdáleno možnosti usadit se trvale na jiné planetě. Nejblíže je mu Měsíc, na kterém například Čína chce vybudovat stálou základnu, smělé plány mají i Američané a Rusové. Ovšem kolonie na Marsu, jak upozorňuje Kaku, bude zcela jiný úkol. Bude potřeba dopravit na planetu všechno, příbytky počínaje a nářadím konče. Je to gigantický úkol, jehož náklady jsou nepředstavitelné. Ale i Kaku se domnívá, že jestli je schopen někdo tento úkol zvládnout, bude to právě Elon Musk.

Thumbnail # Elon Musk má šílený nápad: chce bombardovat Mars atomovkami
Mohlo by Vás zajímat:

Elon Musk má šílený nápad: chce bombardovat Mars atomovkami

Jeho řešení jsou neotřelá, jeho finanční zdroje obrovské, navíc čerpá i státní podporu pro své vesmírné plány. Samotné národní státy, jakkoliv mocné, se zřejmě nikdy neodhodlají k něčemu tak riskantnímu a přitom nákladnému, jako je kolonizace Marsu. Daňoví poplatníci by jim to zřejmě neodpustili, navíc politici žijí jen svým krátkým volebním obdobím, zatímco Musk myšlence kolonizace Marsu zasvětil celý svůj život. Jedna věc může celý proces urychlit. Naše planeta se může stát stále méně obyvatelnou a s tím bude růst potřeba přesídlit někam jinam. Už to nebude vesmírné dobrodružství, ale nutnost a možná jediná cesta, aby lidstvo mohlo přežít. Pak se možná na cestu, kterou prošlapává Musk, vydá více hráčů a cíle bude dosaženo.

Další články

Zavří­t reklamu