válkaČeskoslovenskoobjevy

Ella Fitzgerald zpívala Kennedymu na slavnostní inauguraci

Ella Fitzgerald zpívala Kennedymu na slavnostní inauguraci
Zdroj: Ella Fitzgerald Papers, Archives Center, National Museum of American History, Smithsonian Institution.
+ 2 fotky+ 3 fotky

Plejáda hvězd se před 60 lety sešla na inauguračním galavečeru na počest nově zvoleného prezidenta Johna F. Kennedyho. Nechyběla mezi nimi první dáma jazzu Ella Fitzgeraldová.

Yvonne Pokorná 21. ledna 2021

Inaugurační galavečer proběhl pod taktovkou Franka Sinatry, který do washingtonské D.C. Armory sezval přední umělce své doby. Ella Fitzgeraldová byla mezi nimi a její účast jen potvrdila, jak velké popularitě a renomé se coby jazzová zpěvačka těšila. Stala se první Afroameričankou, která měla tu čest vystoupit na inauguračním show.

Vedle Fitzgeraldové pozvánku na vystoupení dostali i někteří další umělci tmavé pleti, jako třeba Nat King Cole, Harry Belafonte nebo Sidney Poitier. Šlo o nepřehlédnutelný vzkaz americké společnosti, nový prezident John F. Kennedy si mimo jiné vytyčil za svůj cíl skoncovat s rasovou segregací.

Thumbnail # Prezident Kennedy podepsal 30 vánočních pohlednic, které nikdy neodeslal
Mohlo by Vás zajímat:

Prezident Kennedy podepsal 30 vánočních pohlednic, které nikdy neodeslal

Všichni účinkující oslavovali Kennedyho vítězství v prezidentských volbách, které bylo takříkajíc „o vlas“. Ella na tuto skutečnost poukázala v písni, kterou na galavečeru zazpívala: „„Ale pak konečně skončila noc a kostky byly vrženy a bylo to těsné.“

Účelem galavečeru, který byl jedním z největších večírků, jaké se kdy v D.C. Armory uskutečnily, však nebylo jen sezvat umělce a oslavit Kennedyho inauguraci. Mělo praktický záměr – vybrat finanční prostředky pro Demokratickou stranu na pokrytí jejích volebních nákladů. Cena vstupenek se pohybovala od 100 dolarů na osobu do 10 000 dolarů za skupinové vstupné. Pořadatelům se podařilo vybrat přes 1,7 milionu dolarů, za což nový prezident Franku Sinatrovi i zúčastněným umělcům osobně poděkoval.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu