Elizabeth Taylorová si při návštěvě Iránu nakoupila krásné orientální látky a celá se do nich zahalila.

Elizabeth Taylorová si při návštěvě Iránu nakoupila krásné orientální látky a celá se do nich zahalila. | zdroj: collections.lacma.org/Firooz Zahedi


Elizabeth Taylorová navštívila Irán, když měla pletky s iránským velvyslancem

TÉMATA: hollywood | herci | elizabeth taylor | irán | islám

user-avatar

Blondie

16. 09. 2015 | 16:00

V roce 1976 podnikla hollywoodská hvězda Elizabeth Taylorová poprvé a naposledy cestu do Iránu, na které ji doprovázel americký fotograf iránského původu Firooz Zahedi. V té době ještě stál v čele země prozápadně orientovaný šáh Muhammad Rezá Pahlaví, poslední perský monarcha na pavím trůně.

Fotografie Firooze Zahediho zdobily stránky vyhlášených magazínů od Vanity Fair před Glamour až k Time. Portfolio jím portrétovaných osobností bylo nesmírně široké. Uma Thurman (a její ikonická postelová fotka z Pulp Fiction), Diana Ross, Angelina Jolie, Leonardo DiCaprio a John Travolta jsou jen zlomkem mnoha hollywoodských celebrit, jež tomuto fotografovi pózovaly.

Firooz Zahedi fotí fotící Elizabeth Taylorovou.

V polovině 70. let se Firooz Zahedi spřátelil s herečkou Elizabeth Taylorovou, která se tehdy zapletla s jeho bratrancem, iránským velvyslancem ve Spojených státech amerických, Ardeshirem Zahedim. Zřejmě aby se blíže seznámila s vlastí svého milence, rozhodla se v roce 1976 strávit dovolenou v Iránu v doprovodu svého přítele – fotografa. Společně navštívili některé z nejproslulejších iránských památek, prolézali starobylé ruiny, obdivovali minarety, přehrabovali se v bazarech, nakupovali na tržištích. Bylo tři roky před iránskou revolucí, svržením šáha a nastolením islámské republiky. Tou dobou byl Irán ještě elegantní kosmopolitní zemí, která rozvíjela přátelské vztahy se Západem.

Elizabeth Taylorová v šátku

„Bylo pro mě absolutně vzrušující vidět svou vlastní zemi očima Elizabeth,“ svěřil se po letech Zahedi, jenž v devíti letech opustil s rodiči Irán, vyrůstal v Anglii a v dospělosti pak přesídlil do Spojených států. V jeho případě se jednalo o třetí, zato již poslední návštěvu Iránu. Při procházkách městy a památkami jen velmi málo Iránců v Taylorové poznalo jednu z nejslavnějších filmových hvězd. „Oblékala se jednoduše a minimálně se líčila, takže ji nešlo poznat a nevzbuzovala žádnou pozornost,“ vysvětloval Zahedi. „Mohli jsme se tak volně, bez povšimnutí pohybovat.“

Elizabeth Taylorová vychází z mešity zahalená v čádoru.

Herečka, která si tak potrpěla na luxus a drahé šperky, si samozřejmě nemohla ujít příležitost nakoupit si na tržištích orientální látky i tradiční islámský oděv pro ženy zvaný čádor, bez nějž nemůže žádná žena vstoupit do mešity. V tomto outfitu se pak nechala zvěčnit fotografem a na snímcích vypadá jak Šahrazád z Tisíce a jedné noci. „Nemusel jsem nic dělat,“ přiznává Zahedi. „Ona si to sama řídila, vymýšlela pózy a já jen mačkal spoušť fotoaparátu,“ popisoval jejich focení. Výsledkem jsou podmanivé, exoticky barevné fotografie, které ukazují bezstarostnou a rozmarnou stránku hereččiny povahy, jak se projevovala mimo filmové štáby, z dohledu novinářů i fanoušků.

user-avatar

Blondie

16. 09. 2015 | 16:00

Zavří­t reklamu