válkaČeskoslovenskoobjevy

Elizabeth Taylorová navštívila Irán, když měla pletky s iránským velvyslancem

Elizabeth Taylorová navštívila Irán, když měla pletky s iránským velvyslancem
Zdroj: collections.lacma.org/Firooz Zahedi
+ 12 fotek+ 13 fotek

V roce 1976 podnikla hollywoodská hvězda Elizabeth Taylorová poprvé a naposledy cestu do Iránu, na které ji doprovázel americký fotograf iránského původu Firooz Zahedi. V té době ještě stál v čele země prozápadně orientovaný šáh Muhammad Rezá Pahlaví, poslední perský monarcha na pavím trůně.

blondie 16. září 2015

Fotografie Firooze Zahediho zdobily stránky vyhlášených magazínů od Vanity Fair před Glamour až k Time. Portfolio jím portrétovaných osobností bylo nesmírně široké. Uma Thurman (a její ikonická postelová fotka z Pulp Fiction), Diana Ross, Angelina Jolie, Leonardo DiCaprio a John Travolta jsou jen zlomkem mnoha hollywoodských celebrit, jež tomuto fotografovi pózovaly.

Firooz Zahedi fotí fotící Elizabeth Taylorovou.

Firooz Zahedi fotí fotící Elizabeth Taylorovou.

V polovině 70. let se Firooz Zahedi spřátelil s herečkou Elizabeth Taylorovou, která se tehdy zapletla s jeho bratrancem, iránským velvyslancem ve Spojených státech amerických, Ardeshirem Zahedim. Zřejmě aby se blíže seznámila s vlastí svého milence, rozhodla se v roce 1976 strávit dovolenou v Iránu v doprovodu svého přítele – fotografa. Společně navštívili některé z nejproslulejších iránských památek, prolézali starobylé ruiny, obdivovali minarety, přehrabovali se v bazarech, nakupovali na tržištích. Bylo tři roky před iránskou revolucí, svržením šáha a nastolením islámské republiky. Tou dobou byl Irán ještě elegantní kosmopolitní zemí, která rozvíjela přátelské vztahy se Západem.

Elizabeth Taylorová v šátku

Elizabeth Taylorová v šátku

„Bylo pro mě absolutně vzrušující vidět svou vlastní zemi očima Elizabeth,“ svěřil se po letech Zahedi, jenž v devíti letech opustil s rodiči Irán, vyrůstal v Anglii a v dospělosti pak přesídlil do Spojených států. V jeho případě se jednalo o třetí, zato již poslední návštěvu Iránu. Při procházkách městy a památkami jen velmi málo Iránců v Taylorové poznalo jednu z nejslavnějších filmových hvězd. „Oblékala se jednoduše a minimálně se líčila, takže ji nešlo poznat a nevzbuzovala žádnou pozornost,“ vysvětloval Zahedi. „Mohli jsme se tak volně, bez povšimnutí pohybovat.“

Elizabeth Taylorová vychází z mešity zahalená v čádoru.

Elizabeth Taylorová vychází z mešity zahalená v čádoru.

Herečka, která si tak potrpěla na luxus a drahé šperky, si samozřejmě nemohla ujít příležitost nakoupit si na tržištích orientální látky i tradiční islámský oděv pro ženy zvaný čádor, bez nějž nemůže žádná žena vstoupit do mešity. V tomto outfitu se pak nechala zvěčnit fotografem a na snímcích vypadá jak Šahrazád z Tisíce a jedné noci. „Nemusel jsem nic dělat,“ přiznává Zahedi. „Ona si to sama řídila, vymýšlela pózy a já jen mačkal spoušť fotoaparátu,“ popisoval jejich focení. Výsledkem jsou podmanivé, exoticky barevné fotografie, které ukazují bezstarostnou a rozmarnou stránku hereččiny povahy, jak se projevovala mimo filmové štáby, z dohledu novinářů i fanoušků.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu