válkaČeskoslovenskoobjevy

Elizabeth Taylor se kvůli filmu Kdo se bojí Virginie Woolfové? změnila k nepoznání

Elizabeth Taylor se kvůli filmu Kdo se bojí Virginie Woolfové? změnila k nepoznání
Zdroj: Profimedia
+ 18 fotek+ 19 fotek

V roce 1966 natočil režisér Mike Nichols snímek Kdo se bojí Virginie Woolfové? podle stejnojmenné divadelní hry Edwarda Albeeho. Elizabeth Taylor zde podala jeden z nejlepších hereckých výkonů v dějinách kinematografie.

Simona Knotkova 12. června 2021

Absurdní drama o zničujícím vztahu postarších manželů bylo inspirováno skutečnými osobnostmi z autorova života. Do „nejzoufalejší a nejnešťastnější manželské dvojice všech dob“ autor promítl své přátele, newyorské umělce Willarda Maase a Marii Menken, kteří byli pověstní svými zběsilými hádkami a obscénními pitkami.

Thumbnail # Ze svatebního alba: Když si Richard Burton bral poprvé Elizabeth Taylor
Mohlo by Vás zajímat:

Ze svatebního alba: Když si Richard Burton bral poprvé Elizabeth Taylor

Aby se tehdy čtyřiatřicetiletá Elizabeth Taylor vžila do role hrubé a vyzývající padesátileté alkoholičky Marthy, přibrala třináct kilogramů, vycpala si tváře a změnila hlas. Hereckým protějškem se jí stal její skutečný manžel Richard Burton. Jejich společný výkon ve snímku byl natolik přesvědčivý, že mnoho diváků a filmových kritiků se po projekci snímku muselo ptát, do jaké míry to byla ještě hra a nakolik bylo napětí mezi nimi skutečné. Pravdou je, že manželství Taylor a Burtona nebylo o moc pokojnější a nechyběly v něm divoké scény a alkohol. Oba dva herci se za svůj výkon dočkali nominace na Oscara, ale proměnila ji pouze Taylor.

„Elizabeth Taylor dosahuje jako Martha všech svých schopností. Její krása a bohatost jejího osobního života dosud opakovaně skrývaly fakt, že stejně tak dokáže být herečkou mimořádné síly,“ stálo v první recenzi, která vyšla v Hollywood Reporter. Pozadu s chválou nezůstávala ani další média. Variety ocenil vrstevnatost hereckého projevu Taylor, která v rámci jedné postavy hravě přeskakuje mezi „smyslnou, zlomyslnou, cynickou, žalostnou, odpornou chlípnou a něžnou stránkou osobnosti“.

Thumbnail # Brangelina není jediná: 7 dalších párů, které se rozešly poté, co spolu natočily filmy
Mohlo by Vás zajímat:

Brangelina není jediná: 7 dalších párů, které se rozešly poté, co spolu natočily filmy

Sám autor divadelní předlohy přitom zprvu nebyl tolik spokojený s volbou herců. Osobně si na jejich místě spíše představoval Bette Davis a Jamese Masona. „Obsazení mě trochu naštvalo, ale chápal jsem komerční důvody, které k tomu vedly. Elizabeth a Richard se pořád dokola scházeli a rozcházeli a furt na sebe křičeli, takže se zdáli být skvělou volbou, i když Elizabeth byla o dvacet let mladší a Richard o pět let starší než v předloze,“ řekl u příležitosti 40. výročí snímku Edward Albee. Ač herecké kvality vybrané dvojice nakonec uznal, stejně trval na názoru, že v podání Davis a Masona by byla filmová dvojice ztvárněna více do hloubky.

Na Elizabeth Taylor během natáčení Kdo se bojí Virginie Woolfové? se podívejte v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu