Smrtelnou havárii Tesly Model S zavinila chyba autopilota i řidiče.

Smrtelnou havárii Tesly Model S zavinila chyba autopilota i řidiče. | zdroj: mysteriousuniverse.org


Elektromobil Tesla se naboural, autopilot selhal, řidič zemřel

TÉMATA: auta | usa | elektromobily | nehody

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 07. 2016 | 10:00

Ve floridském Gainsville došlo k historické a bohužel také tragické dopravní nehodě. Elektromobil Tesla Model S havaroval, když jel na autopilota. Řidič Joshua Brown, tedy spíše v tu chvíli člověk, který se vezl, zemřel.

Autopilot nedokázal rozlišit bíle natřený náklaďák, který mu zřejmě splynul s okolím. Vozidlo se tak srazilo s náklaďákem a narazilo do do něj v plné rychlosti. Řidič nákladního vozu navíc vypověděl policii, že muž jedoucí v Tesle sledoval na DVD přehrávači film Harry Potter. 

Podle vyjádření Tesly šlo o řetězec nešťastných náhod. Brown předně neměl zcela důvěřovat schopnostem autopilota. Ten je pouze podpůrný systém a výrobce auta negarantuje, že je zcela schopen řídit vozidlo po celou dobu jízdy bez zásahu člověka. Brown, bývalý příslušník jednotky SEAL a také člověk zapálený do moderních technologií, se na autopilota zjevně zcela spolehl a řízení se vůbec nevěnoval. I další okolnosti, jako byla barva kamionu a celková situace, způsobily podle Tesly onu nehodu. Řidič ale musí mít za jízdy vždy ruce na volantu. Autopilot má pouze snížit jeho zátěž během jízdy a zatím nemá sloužit jako plnohodnotný řidič, hájí se Tesla.

Brown nic z toho nedodržel a zaplatil za svou přílišnou důvěru ve stroj životem. Ovšem celá událost vzbudila velké diskuse, zda má podobný systém vůbec smysl, když se řidič stejně musí věnovat řízení a na situace reaguje pouze nárazově. Možná by tedy napřed Tesla měla dotáhnout celý koncept do úplného konce, kdy vozidlo bude plně automatické. Na druhou stranu žádný zodpovědný řidič nikdy nesundá ruce z volantu.

user-avatar

Tomáš Chalupa

19. 07. 2016 | 10:00

Zavří­t reklamu