válkaČeskoslovenskoobjevy

Elektrické vlaky v Nizozemsku nyní kompletně pohání vítr

Elektrické vlaky v Nizozemsku nyní kompletně pohání vítr
Zdroj: sciencealert.com

Všechny elektrické vlaky nizozemské společnosti NS jsou nyní podle vyjádření tiskového mluvčího poháněny energií, která pochází z větrných elektráren.

Tomáš Chalupa 30. ledna 2017

„Od 1. ledna jsou naše vlaky ze 100 procent poháněny větrnou energií. Dosáhli jsme tohoto cíle ještě dříve, než jsme původně plánovali,“ říká mluvčí Ton Boon. Původní plán počítal až s 1. lednem příštího roku jakožto datem, kdy vlaky přejdou plně na energii z větru.

Polovina flotily vlaků už byla poháněna elektrickou energií z větru dříve, ale aby se zcela mohlo přejít na obnovitelné zdroje, bylo nutné postavit více větrných farem a také koupit energii ze zahraničí. Právě výstavba nových větrníků na pobřeží znamenala zásadní průlom a umožnila dosáhnout cíle dříve. Podle statistik nyní denně 600 000 pasažérů cestuje vlakem díky větrné energii. Výpočet ukazuje, že jedna větrná elektrárna může poskytnout vlaku tolik energie, aby ujel 200 kilometrů. Flotila vlaků spotřebuje nyní tolik energie jako všechny domácnosti Amsterodamu za rok. Na druhou stranu se významně snížily zplodiny, které doprava přináši.

Nizozemsko jde příkladem, ale ani ostatní země nezůstávají pozadu. Dánsko má 42 procent svých vlaků poháněných elektrickou energií z obnovitelných zdrojů, Kostarika dokázala fungovat 250 dní bez toho, aniž by spálila jakákoliv fosilní paliva, velký nárůst energie z větru zaznamenává také Skotsko. Zdá se, že se trend ve spalování fosilních paliv při cestování začíná obracet a do budoucna si lidé budou moci díky zemím, jako je Nizozemsko, dopřávat výlety, které nebudou znamenat žádnou zátěž pro životní prostředí.

Další články

Zavří­t reklamu