válkaČeskoslovenskoobjevy

Ekologický aktivista si vyrobil oblek z vlastních odpadků

Kolik odpadu vyhodí člověk za 30 dní? Přesně tohle se pokusil zjistit americký ekologický aktivista Rob Greenfield. A nejen to, rozhodl se, že si z odpadu, který za měsíc vyprodukuje, udělá oblek.

Tomáš Chalupa 29. září 2016

Každý Američan vyprodukuje denně dvě kila odpadků. Za měsíc je to tedy 60 kilo. Přesně z takového množství si Greenfield vyrobil svůj oblek. Byl tak těžký, že ho skoro neunesl. Rozhodně nic praktického a už vůbec ne estetického. Každý plastový kelímek, krabici od pizzy nebo plechovku, kterou vyhodil, všechno se objevilo v jeho obleku.

Greenfieldovým cílem samozřejmě nebylo vylepšit si šatník, ale upozornit lidi na kumulaci odpadů, které produkují ve svém běžném životě. „Mnoho lidí se ani nezamyslí nad tím, kolik odpadků měsíčně vyprodukují. Prostě ráno vynesou odpadkové koše a čekají, až někdo přijede a odveze je. Ale co když se setkají tváří v tvář s ukázkou své nadměrné spotřeby,“ ptá se Greenfield a tou ukázkou nadměrné spotřeby má na mysli samozřejmě sám sebe.

S pomocí filmového studia Living One natočil šestidílný seriál s názvem TrashMe o tom, jak potkával lidi ve svém obleku a jak na něj reagovali. Zejména poslední epizody, kdy už jeho oblek vážil 60 kilo, byly opravdu náročné, protože Greenfield se v něm mohl sotva pohybovat. Doufejme, že to celé nedělal zbytečně a že alespoň pár lidí se nad ekologickými dopady svého života zamyslí.

Další články

Zavří­t reklamu