válkaČeskoslovenskoobjevy

Einsteinova vnučka byla tak chudá, že vybírala popelnice

Einsteinova vnučka byla tak chudá, že vybírala popelnice
Zdroj: allthatisinteresting.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Evelyn Einsteinová to v životě neměla lehké. Jako nositelka slavného jména byla vystavena tlaku a všichni od ní očekávali, že stejně jako její slavný děda dokáže něco velkého. Jenže se ukázalo, že nenese jeho geny, a nikdy také neprofitovala z Einsteinova věhlasu ani dědictví.

Tomáš Chalupa 16. srpna 2019

Evelyn totiž nebyla pokrevní vnučkou Einsteina, ale do rodiny se dostala adopcí. Adoptoval ji nejstarší Einsteinův syn Hans Albert. Samotné Evelyn ale řekli, že je biologickou vnučkou Alberta Einsteina.

Podle všeho byla Evelyn velmi chytrá a šarmantní slečna. Ovšem také trpěla depresemi, což ji sráželo ke dnu. Skončila nakonec jako bezdomovec, odříznutá od zbytku rodiny. Jak se to ale mohlo stát?

Hans Albert se svou ženou Friedou adoptovali Evelyn, když jí bylo pouhých devět dní. Pár už měl jednoho syna, který byl jejich biologický syn. Dvě další děti jim zemřely jako novorozenci. I Hans Albert byl vynikající vědec, byť nedosáhl věhlasu svého otce. Také trpěl komplexem méněcennosti kvůli svému bratrovi, který byl obecně považován za nositele geniálních genů slavného otce a mnohem více se mu podobal. Současně ovšem trpěl těžkou schizofrenií a skončil ve švýcarském sanatoriu. Byl však mimořádně inteligentní, skutečně se zdál být až geniální, takže vedle něj i jinak schopný Hans Albert vypadal jako prosťáček.

Samotného Alberta Einsteina vídala Evelyn zřídkakdy, protože rodiny žily na opačných koncích Spojených států. Jako studentka vysoké školy se zapojovala do nejrůznějších aktivistických hnutí a nebála se nahlas vyslovovat své názory. Za účast na protivládních demonstracích byla dokonce nakrátko zatčena. Mluvila plynně pěti světovými jazyky. Na univerzitě v Berkeley získala doktorát ze středověké literatury. Ale bohužel ji dostihlo to, že se provalil její slavný původ.

Ale ne tak, jak čekala. Objevovaly se spekulace, že je dcerou Alberta Einsteina, který měl mít románek s jednou newyorskou baletkou. Došlo také k vyzrazení, že byla adoptována. Rodinou rovněž zmítal skandál, když se objevily neznámé dopisy Alberta Einsteina, které si psal se svojí první ženou Milevou Maričovou. Z těch mimo jiné vyplynulo, že pár měl spolu dceru Lieserl ještě před tím, než se vzali.

Albert Einstein v kruhu své rodiny

Albert Einstein v kruhu své rodiny

Zdraví Evelyn Einsteinové se výrazně zhoršovalo. Byla upoutána na vozík, měla rakovinu plic a další nemoci. Nacházela se psychicky ve špatném stavu. Její děda jí zanechal jako dědictví pouhých 5000 dolarů. Podle časopisu Forbes přitom Einstein vydělával i po smrti svým příbuzným 10 milionů dolarů ročně na nejrůznějších právech, penězích z publikací a dalších aktivech. Z nich ale Einsteinová neviděla ani dolar.

Poté, co se s ní rozvedl její manžel a zemřel její otec, skončila navíc v absolutní chudobě. Žila ve svém autě a jedla to, co našla v popelnicích. Nikdy ale nežebrala. Zdálo se, že je to konec její cesty, ale Einsteinová se nehodlala vzdát. Porazila své nemoci, odhodila vozík a našla si práci. Vlastně hned několik. Postupně vystřídala takové práce jako pracovnice na přepážce v bance, policistka, hlídačka na lodích, profesionální pejskařka apod. Pořídila si sdílený byt s dalšími třemi ženami, což jí umožnilo žít normální život.

Do konce svého života vedla spory s Hebrejskou univerzitou, které Albert Einstein odkázal obrovské množství svých vědeckých dokumentů. Univerzita vydělávala na Einsteinově majetku velké peníze, ale odmítala z nich dát cokoliv Einsteinově vnučce. Einsteinová v posledním rozhovoru pronesla, že univerzita se chová hanebně, když se nedokáže postarat o rodinu toho, kdo jí předal tak obrovské jmění. Hodlala se s univerzitou dokonce soudit, ale zemřela dříve, než mohla tuto bitvu vyhrát. Její život ale ukázal, že byla nezdolnou osobností, která se nevzdávala ani v těch nějtěžších situacích. Prala se vždy s osudem, jak to jen šlo.

Další články

Zavří­t reklamu