válkaČeskoslovenskoobjevy

Einstein nepropadal, z matematiky měl šestku

Einstein nepropadal, z matematiky měl šestku
Zdroj: Wikimedia Commons

Einstein byl mnohokrát dáván za příklad jako člověk, který přes svou nespornou genialitu neměl příliš dobrý prospěch. Traduje se, že z matematiky dokonce propadl, čímž se uklidňovali i mnozí současní slabší studenti. Jenže pravda je jiná. Génius měl známky průměrné, v matematice však exceloval. Jenže na jeho škole se známkovalo obráceně.

Tomáš Chalupa 3. dubna 2021

O Einsteinových studijních problémech kolují celé legendy. Už za jeho života o něm vycházely články s bulvárními titulky jako: Největší žijící matematik propadal z matematiky. Sám Einstein se jim smál, ale zároveň se je snažil vyvracet, pokud to jen šlo. „Z matematiky jsem nikdy nepropadl,“ tvrdil vždy. A dodával, že například deriváty zvládal už v patnácti letech. Učebnice matematiky a fyziky mu rodiče kupovali v předstihu. Celý mýtus o Einsteinových „pětkách z matematiky“ vznikl jednoduchým neporozuměním systému známkování na švýcarských a německých školách. Tam se totiž dávaly známky od jedničky do šestky s tím, že šestka byla nejlepší a jednička nejhorší. No a Einstein měl z matematiky i fyziky šestky, což si mnozí vyložili po svém, že propadl. Pravdou je, že na vysvědčení měl trojku z francouzštiny.

Einsteinovo vysvědčení

Einsteinovo vysvědčení

Je ovšem pravda, že Einstein měl se způsobem výuky i učiteli velké problémy. Nevyhovovalo mu tupé memorování knih a faktů, vadilo mu, že pokusy se mají dělat podle předem připravených návodů, po jednom učiteli prý dokonce hodil židli … Stejně tak ho i někteří učitelé na oplátku hodnotili jako průměrného. Podle některých byl nedůvtipný, protože odmítal odpovídat i na jednoduché otázky. Profesor fyziky Jean Pernet mu bez obalu řekl: Jste nadšený, ale pro fyziku beznadějný. Věnujte se pro vaše vlastní dobro právu nebo medicíně.“ Slavný matematik Hermann Minkowski o něm zase prohlásil: „Einstein byl ve škole vždycky líný pes“.

Tříletý Einstein

Tříletý Einstein

Zkrátka a dobře, Einstein nepropadal, rozhodně nebyl ani podprůměrný student, ale školský systém přesto zdaleka nebyl schopen plně docenit kvality a genialitu mladého studenta, který se stal nejslavnějším vědcem planety.

Další články

Zavří­t reklamu