válkaČeskoslovenskoobjevy

Egyptští archeologové objevili v Sakkáře hrobku vysokého kněze

Egyptští archeologové objevili v Sakkáře hrobku vysokého kněze
Zdroj: geek.com

Egypt stále připravuje archeologům nová překvapení. Tým egyptských archeologů našel při vykopávkách v Sakkáře velmi dobře zachovanou hrobku vysoce postaveného kněze jménem Wahtye. Její stáří se odhaduje na 4400 let.

Tomáš Chalupa 19. prosince 2018

Hrobka, kterou archeologové našli na pohřebišti Sakkára v provincii Gíza, je nedotčená a navíc nebyla v minulosti ani vykradena, což se jinak dost často stává. Je asi deset metrů dlouhá, tři metry široká a stejně tak i vysoká. Podle archeologů je v perfektním stavu.

V hrobce výzkumníci objevili četné rytiny a výjevy na zdech. Je na nich vyobrazen faraonův kněz spolu se svou matkou, ženou a dalšími členy rodiny. Našli také 24 různobarevných soch duchovního a jeho blízkých.

„V průběhu vykopávek jsme odkryli poslední vrstvu sutě a našli jsme pět nových uzavřených chodeb. To vysvětluje hodně. Předměty, které pohřbili s ním, by totiž měly být v těchto chodbách,“ říká Mustafa Waziri z egyptské Nejvyšší rady pro památky.

Wahtye byl muž vysokého postavení, který se honosil mnoha tituly, jak ukázaly nápisy na zdech a dveřích. Byl knězem královské očisty, královský dohlížitel a také inspektor posvátné lodě.

Nález hrobky byl zatím posledním velkým archeologickým objevem v Egyptě. Jenže práce na místě pokračují a podle Waziriho se dají očekávat ještě další nálezy. Možná ještě do konce tohoto roku.

„Dokážu si představit, že tady ještě můžeme najít, dá-li bůh, některé další objekty. Chodba by mohla vést až k rakvi nebo sarkofágu majitele hrobky,“ přiblížil další možnosti výzkumu Waziri.

Vláda vykopávky v oblasti intenzivně podporuje. Je to podle ní jedna z cest, jak podpořit cestovní ruch v Egyptě, který kvůli hrozbě terorismu není na takové výši jako v minulosti. Egypt tak chce být místem, kde lidé mohou být přímo u toho, když se odhalují skryté kapitoly historie.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu