válkaČeskoslovenskoobjevy

Egyptská mumie ožila, vědci zrekonstruovali její tvář. Patřila dívce jménem Meritamun

Tým vědců z Melbournské univerzity zrekonstruoval podle mumie pravděpodobnou podobu mladé ženy ze starověkého Egypta, která žila nejméně před 2000 lety. Byla vznešená i krásná, ale předčasně zemřela.

Yvonne Pokorná 7. prosince 2016

Jmenovala se Meritamun, což značí milovaná boha Amona. Z její mumie se do dnešních dní dochovala jen hlava, ostatní části těla záhadně zmizely. Desítky let odpočívala v suterénu Melbournské univerzity, kam ji v roce 1930 přivezl anglický antropolog Frederic Wood Jones. Pravděpodobně ji vykopal mezi lety 1907 až 1908 během své expedice v jižním Egyptě.

Pravděpodobná podoba Egypťanky jménem Meritamun

Pravděpodobná podoba Egypťanky jménem Meritamun

Z rozměrů čelistí a úst vědci usoudili, že šlo o ženu. Zemřela ve věku mezi 18 až 25 lety. „Zjistili jsme, že horní část její lebky je velmi tenká. Je extrémně porézní,“ uvedl biologický antropolog Varsha Pilbrow. To mohlo být zapříčiněno malárií nebo infekcí přenášenou ploštěnci.

Meritamun z profilu

Meritamun z profilu

Meritamun měla poměrně velké oči a dosti zkažené zuby. “To jí způsobovalo velké bolesti a mohlo mít vliv na její celkový zdravotní stav,“ míní forenzní egyptoložka Janet Davey z Viktoriánského ústavu soudního lékařství z britského Southbank. Z chrupu vědci odhadují nejen, jak se Egypťanka stravovala, ale i ve které době žila. Je totiž možné, že zubní kaz byl následkem konzumace cukru, který se dostal do Egypta poté, co říši ovládl Alexandr Veliký. Stejně tak ale mohl být na vině med, který Egypťané používali ještě před příchodem Řeků. Meritamun tak mohla žít ještě v době domorodých faraonů, zhruba kolem roku 1500 před naším letopočtem. Vysoká kvalita lněných obvazů, do nichž byla její mumie zabalena, dávají tušit, že patřila k urozené vrstvě. Badatelé doufají, že radiokarbonovým datováním zjistí přesné stáří mumie.

Jak vědci neopomínají zdůraznit, výsledná rekonstrukce tváře je pouze nejpřibližnější podobou této tajemné Egypťanky. Podařilo se jí dosáhnout pomocí forenzních metod a nejmodernějších technologií včetně CT skenování a 3D tisku. Postup této rekonstrukce můžete zhlédnout ve videu.

Další články

Zavří­t reklamu