Vpravo dvě poškozené rytiny, vlevo jedna ze soch nalezené v oblasti Tell Edfu.

Vpravo dvě poškozené rytiny, vlevo jedna ze soch nalezené v oblasti Tell Edfu. | zdroj: livescience.com


Egypťané poškozovali své rytiny už ve starověku, chtěli lidem škodit i po smrti

TÉMATA: egypt | nálezy | archeologie

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 02. 2019 | 11:00

V jižním Egyptě v nalezišti Tell Edfu byly objeveny 3500 let staré rytiny. Jak zjistili archeologové, tyto rytiny byly záměrně poškozeny, a to už v době svého vzniku. Někdo se pár, který je na rytině vyobrazen, zřejmě snažil poškodit v posmrtném životě.

Rytina je poměrně jednoduchá, jsou na ní vedle sebe stojící postavy muže a ženy a s vyrytými jmény. Obličeje obou postav ale jsou záměrně rozbity a zničeny jsou i hieroglyfy pod nimi.

Nejde o dílo nějakých současných vandalů, k poškození došlo už ve starověku. Vymazání jmen bylo bráno jako symbol, že jména dotyčných mají být navždy zapomenuta. Egypťané navíc věřili, že zničením rytin či nápisů dokáží dotyčným zesnulým „zavařit“ i v říši mrtvých, kam jejich duše putovaly.

„Pro Egypťany bylo nesmírně důležité, aby jejich jména byla vzpomínána i po smrti, aby nikdy nebyla zapomenuta. Vymazáním jména mrtvého jste mu vzali také jeho celou identitu a vše dobré, co v životě udělal a pro co by si měl být pamatován,“  vysvětluje Nadine Moellerová, vedoucí vykopávek.

Rytiny byly nalezeny u oltáře, který sloužil právě k uctívání zesnulých v Tell Edfu. Byl postaven asi 1500 let před naším letopočtem. Průzkum naleziště probíhá dlouhodobě, bylo zde již nalezeno velké množství jiných artefaktů, zejména sošek.

user-avatar

Tomáš Chalupa

9. 02. 2019 | 11:00

Zavří­t reklamu