válkaČeskoslovenskoobjevy

Egypťané otevřeli sarkofág s mumií. Lidé na sociálních sítích jsou zděšení

59 sarkofágů je součástí rozsáhlejšího výkopu, který od roku 2018 probíhá v Sakkáře mezi jedenácti tamními pyramidami. Dřevěné schránky, pocházející z doby před cca 2500 lety, se nacházely uvnitř deset až dvanáct metrů hlubokých pohřebních šachet. Archeology překvapil jejich dobrý stav včetně zachovalého originálního zbarvení. Pohřbeni v nich byli patrně významní kněží či členové vyšších kruhů.

Thumbnail # Senzační objev: archeologové konečně našli  sarkofág s kostrou! Patří Alexandru Velikému?
Mohlo by Vás zajímat:

Senzační objev: archeologové konečně našli sarkofág s kostrou! Patří Alexandru Velikému?

Sarkofágy byly hodnostářům a novinářům z celého světa představeny na začátku října prostřednictvím tiskové konference. Té se zúčastnil také egyptský ministr cestovního ruchu a starožitností, doktor Khaled El-Enany. Pochválil zde úsilí kolegů, které před odkrýváním starověkých artefaktů nezastavil ani koronavirus. Jeden ze sarkofágů byl před zraky všech otevřen. Právě to vzbudilo poprask na sociálních sítích. Lidé se vcelku oprávněně bojí, co otevření schránky s více než dva tisíce let starou mumií může způsobit. Obzvláště v prokletém roce 2020…

„Opravdu je rok 2020 tím nejlepším rokem pro otevírání starověkého sarkofágu s mumií?“ ptá se kupříkladu jeden z uživatelů. „Tohle je velmi riskantní v místnosti plné lidí, z nichž má jen málo roušku. To ani nemluvím o 2500 let starém vzduchu uvnitř, který může obsahovat částečky, se kterými moderní člověk nikdy nepřišel do kontaktu,“ namítá další člověk v diskuzi.

Thumbnail # Hrobka, kterou objevili čeští archeologové, vypadá, jako by ji staří Egypťané včera vymalovali
Mohlo by Vás zajímat:

Hrobka, kterou objevili čeští archeologové, vypadá, jako by ji staří Egypťané včera vymalovali

Vedle spousty vtipů a humorných koláží se někteří zabývají i morální stránkou věci. „Nejsem nábožný člověk nebo věřící, ale stejně si myslím, že je neuctivé takto zacházet s těly, která byla před tisíci lety pohřbena lidmi, kteří je milovali a dali si tu péči, aby byla pochována podle jejich náboženství,“ stojí v jednom komentáři.

Dalším místem spočinutí staroegyptských mumií bude Velké egyptské muzeum, které vyrůstá nedaleko pyramid v Gíze a Káhiry. Do budoucna se má stát hlavním střediskem egyptské archeologie. Současné největší muzeum v Káhiře svou kapacitou již nedostačuje.

Další články

Zavří­t reklamu