válkaČeskoslovenskoobjevy

Egypťané faraony testovali při speciální slavnosti, Zeman by neprošel

Egypťané faraony testovali při speciální slavnosti, Zeman by neprošel
Zdroj: ancientpages.com

Faraoni byli neomezenými vládci starověkého Egypta, přesto museli potvrdit, že jsou schopni vykonávat svůj úřad a že jsou stále v dobré fyzické kondici. K tomu sloužil speciální festival zvaný Sed.

Tomáš Chalupa 16. dubna 2018

Festival Sed byl uspořádán, pokud nějaký faraon vládl déle než třicet let. V takovém případě musel lidu Egypta prokázat, že je stále fyzicky schopen vykonávat úřad. Vědci si nejsou jistí, kdy přesně tato tradice vznikla a kdy poprvé byl Sed zorganizován, byl to každopádně jeden z nejstarších rituálů v Egyptě. Jisté je, že faraon musel uběhnout přesně danou trať. Běžel po boku býka, který symbolizoval posvátného boha Apise.

První zmínky o Sedu byly nalezeny na artefaktu zvaném Narmerova palice. To je staroegyptská kamenná palice ozdobená dekorativními výjevy. Byla nalezena při vykopávkách v Kom al Akhmar, na místě Hierakonpole. Je datována do období panování faraona Narmera. Vědci si nejsou jistí tím, co vlastně výzdoba na palici vyobrazuje. Teorií je více, podle jedné je to obřad Sed, podle jiné jde o výjev znázorňující faraona Narmera při oslavě vítězství nad nepřáteli.

Existují však nezvratné důkazy, že Sed se pořádal za první dynastie za vlády faraona Dena, zvaného též Vedimev. Zkouškou Sedu musel projít také faraon Džoser. Několik výjevů z této slavnosti bylo nalezeno přímo v Džoserově pyramidě. Sed museli absolvovat všichni panovníci bez ohledu na své pohlaví. Jak ukazují dobové rytiny z chrámu v Karnaku, i královny Nefertiti či Hatšepsut se této zkoušce nevyhnuly.

Sed měl rituální podobu s předem danou procedurou. Před Sedem byl faraon zbaven vlády, a pokud vše zvládl, byl znovu korunován. Byly zaznamenány případy, kdy se festival nekonal po 30 letech vlády, ale po kratším období. Tuto možnost využívali sami faraoni, kteří měli podlomené zdraví. Ti uspořádali Sed dříve a v podstatě se tak vzdali vlády, jelikož nedokázali splnit podmínky. Podle některých teorií vznikl Sed jako náhrada za rituální vraždu faraona, který nedokázal ze zdravotních důvodů vykonávat svůj úřad.

Pro Egypťany byla fyzická kondice jejich faraonů důležitým hlediskem, bez odpovídající formy se faraon z trůnu musel poroučet. Dnešní pohled na politiku je bohužel jiný a současná společnost si klidně jako hlavu státu ponechává nemocné starce, kteří sotva mohou stát. Možná bychom se od Egypťanů mohli v tomto směru poučit.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu