válkaČeskoslovenskoobjevy

Egypt chystá developerské orgie: chce postavit nové hlavní město

Egypt chystá developerské orgie: chce postavit nové hlavní město
Zdroj: bbc.com

Zapomeňte na pyramidy, Sfingu, Nil nebo náměstí Tahrír. Všechna tato turistická lákadla má zastínit megalomanský projekt egyptské vlády. Ta hodlá postavit na zelené louce, nebo spíše na žluté poušti, zcela nové hlavní město. To stávající, Káhira, je beznadějně přelidněné a zamořené znečištěním. Nové město má být výstavní skříní arabského světa.

Tomáš Chalupa 16. března 2015

Za chystanou stavbou stojí stejný investor, který nechal postavit gigantický hotel v Dubaji Burdž Chalifa. Jenže sebevětší hotel se nevyrovná stavbě megalopole na 700 kilometrech čtverečných. Majitel investiční společnosti Capital City Partners Muhammad Allebár ze Spojených arabských emirátů si ale na projekt troufá, navíc zdaleka není jediným investorem. Do nového egyptského hlavního města hodlají investovat také politici a investoři prakticky z celého světa.

Projekt spolkne podle odhadů přes 45 miliard dolarů, tedy přes jeden bilion korun. Už tak jde o astronomickou částku, ale reálné náklady mohou být ještě daleko vyšší. Na stavbu má být podle Allebára použita nejmodernější stavební technika.

Plány jsou opravdu smělé. Do města se přesune většina vládních budov a ministerstev, samozřejmě také velké podniky a banky. K městu bude patřit letiště s větší kapacitou, než je například britské Heathrow. V plánech je zakresleno 2000 škol, 18 nemocnic, 10 000 kilometrů cest, hotely s celkovou kapacitou 40 000 pokojů. Vznikne tak město o velikosti Singapuru.

Jenže přestože plán na stavbu města má mocné zastánce včetně amerického ministra zahraničí Johna Kerryho, celá záležitost může být nakonec hodně ošemetná. Politická situace v Egyptě je dlouhodobě špatná, o okolních zemích ani nemluvě. Navíc hospodářství Egypta není po nedávných bouřích a revoluci v nejlepší kondici, takže podnik rozhodně není bez rizika. Osmnáctimilionová Káhira je na druhou stranu městem, které nutně potřebuje radikální změny. A ty by také nebyly levné a je otázka, jestli se dá takto velká aglomerace vůbec nějak radikálně modernizovat.

Takže se nakonec možná megalomanský plán na stavbu zcela nového města ukáže jako skutečně nejlepší varianta. Navíc Egypt by nebyl prvním státem, který přesunul své hlavní město do zcela nové lokality. Brazílie vybudovala své hlavní město Brasilia před padesáti lety, Nigérie přesunula hlavní město Abuja až v devadesátých letech a dobře známý je i případ Barmy, která postavila uprostřed pralesů nové hlavní město Neipyito, protože původní Yangon se zcela rozpadal.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu