válkaČeskoslovenskoobjevy

Edward Snowden o mimozemšťanech: komunikují zašifrovaně, proto jsme o nich ještě neslyšeli

Edward Snowden o mimozemšťanech: komunikují zašifrovaně, proto jsme o nich ještě neslyšeli
Zdroj: wikipedia.com

Bývalý pracovník americké tajné služby NSA Edward Snowden, který je nyní v exilu v Rusku, promluvil překvapivě na téma mimozemšťané. Proč jsme o nich ještě neslyšeli? Protože jejich vysílání je šifrované a vypadá tak jako běžný vesmírný šum.

Tomáš Chalupa 27. září 2015

Snowden se objevil ve vysílání známého astrofyzika a popularizátora vědy Neila deGrasse Tysona. Zde řešili známý Fermiho paradox, tedy otázku, proč když je vesmír tak veliký a nejspíš plný dalších civilizací, proč jsme o nich ještě neslyšeli? Snowden k tomu řekl, že mimozemšťané, pokud jsou vyspělejší než my, vysílají zcela jistě šifrované signály. Úroveň šifer je tak vysoká, že pro naši civilizaci se jeví v podstatě jako běžný zvuk na pozadí, který zaznamenávají vědci při „poslouchání“ vesmíru. Možná vhodnější slovo je maskování, protože nejde doopravdy o šifry, ale o převedení vysílání do podoby, která není zachytitelná. Tedy rozhodně ne našimi přístroji.

„Pokud je nějaká komunikace doopravdy dobře zakódovaná, není způsob, jak by se dalo poznat, že jde o šifru. Nelze ji rozeznat od nějakých nahodilých zvuků, které jsou běžně všude kolem,“ říká Snowden. Aby se mohly dvě civilizace ve vesmíru domlouvat pomocí vysílání, mají na to velmi omezený časový úsek, kdy ani jedna nevyužívá kódovanou komunikaci a mohou si tedy porozumět. V určitém stupni vývoje každá civilizace začne využívat kódovanou komunikaci. DeGrasse mu však oponoval s tím, že pokud se mimozemšťané snaží cíleně o kontakt s jinou, byť méně vyspělou civilizací, mohou používat všeobecně srozumitelné signály. Ostatně stejně to dělají i lidé na Zemi, kteří vysílají poselství do vesmíru v co nejvíce srozumitelné podobě. Snowden je tak možná příliš ovlivněn svým předchozím povoláním agenta NSA, kde jiná než šifrovaná komunikace snad ani neexistovala.

Další články

Zavří­t reklamu