válkaČeskoslovenskoobjevy

Edith Wilsonová byla ve skutečnosti první americkou prezidentkou

Edith Wilsonová byla ve skutečnosti první americkou prezidentkou
Zdroj: allthatsinteresting.com

Edith Wilsonová byla manželkou amerického prezidenta Woodrowa Wilsona. Ovšem možná to byla právě ona, kdo vládl Spojeným státům americkým.

Tomáš Chalupa 18. dubna 2018

Když večer 25. září roku 1919 přišla Edith Wilsonová do koupelny, našla tam na zemi svého manžela uprostřed záchvatu mrtvice. Několik dalších týdnů byl Woodrow Wilson upoután na lůžko, nemohl přijímat žádné státní návštěvy ani se účastnit jakýchkoliv jednání. Země vlastně neměla prezidenta.

Edith se rozhodla, že nemůže předat vládu viceprezidentovi Thomasi Marshallovi, protože by to mohlo poměrně křehkému Woodrowovi ublížit. Místo toho se rozhodla k radikálnímu kroku, že převezme výkon moci v oblastech, kde to půjde, sama. Z první dámy se tak stala v podstatě prezidentkou.

Její muž před mrtvicí projížděl zemí a bojoval za vstup Spojených států do Společnosti národů a také za ratifikace Versaillské smlouvy. Možná to byla právě tahle vyčerpávající cesta po celé zemi, která přivodila Wilsonovi mrtvici.

Wilson měl paralyzovanou pravou polovinu těla a byl také na jedno oko téměř slepý. V takovém stavu se nemohl nikde objevit, Bílý dům v prvních dnech jeho zmizení z veřejného života nijak nekomentoval. Ovšem zvěsti se začaly šířit.

Edith Wilsonová začala úřadovat. Každé ráno měl její manžel na stole spoustu papírů a úředních dokumentů. Wilsonová je všechny vzala, odnesla a vytřídila, jejich obsah sdělila manželovi a po poradě s ním připsala na všechny listiny stanovisko nebo další postup. Pak je vrátila na stůl s tím, že jsou vyřízené a mají se vrátit adresátům. Byl to velmi podivný způsob úřadování, ale v Bílém domě si z počátku nikdo netroufl protestovat.

Pak se ale věci začaly měnit. Přestože Wilsonová fungovala v těchto věcech jen jako pošťačka, která přenášela papíry, úředníci z Bílého domu začali šířit spekulace, kdo vlastně píše ony poznámky a jak moc jsou závazné či dokonce pravé. Nikdo na vlastní oči neviděl prezidenta napsat ani čárku, mnozí z nich také první dámě příliš nevěřili.

Edith si vzala Woodrowa pouhý rok poté, co zemřela jeho tehdejší žena. Neznali se nijak dlouho, mnoho politických poradců prezidentovi radilo, aby se neženil. Wilson je ale ignoroval a přivedl do Bílého domu novou první dámu. Ovšem Edith tam mnoho sympatií nezískala, což jí v situaci, do jaké se dostala, začalo škodit.

Výhodou pro ní bylo, že znala politické procedury. Manžel ji totiž běžně bral na nejrůznější jednání, takže byla poměrně dobře zasvěcená. Dokonce zařídila, že byl vyhozen státní tajemník, protože organizoval zasedání kabinetu bez její účasti. Její moc byla tedy již před manželovou mrtvicí velká.

Problém byl, že lid Spojených států si ve volbách zvolil Woodrowa Wilsona, ale nikoliv jeho novou ženu, která teď fakticky vládla zemi. Předpisy na podobnou situaci nemyslely a byly poměrně vágní. V případě prezidentovy smrti byly pokyny jasné, ovšem Woodrow Wilson nebyl mrtvý, takže se celá administrativa dostala do choulostivé situace. Podle Edith nebyl důvod přenést vládu na viceprezidenta. Jejímu muži pouze nefunguje jedna ruka, takže nemůže psát, což není důvod, aby přestal vykonávat úřad. Je to samozřejmě sporné zdůvodnění, ale takto to Edith prezentovala. S jejím vysvětlením souhlasil i viceprezident Thomas Marshall, takže tím věc byla vyřízena.

O rok a půl později se Wilson uzdravil natolik, že mohl zase v plné síle vykonávat svůj úřad. Věci se vrátily do normálu a z Edith se stala zase „jen“ první dáma. Ovšem podle všeho to byla ona, kdo po celé předchozí období vládla nebo se na vládě minimálně výrazně podílela, a svým způsobem tak byla první prezidentkou Spojených států amerických.

Další články

Zavří­t reklamu