válkaČeskoslovenskoobjevy

Edisonovy mluvící panenky konečně promluvily. Děti by nejspíš vyděsily

+ 3 fotky+ 4 fotky

V roce 1890 uvedl Thomas Alva Edison na trh první mluvící panenky. Dětem se ovšem nelíbily, protože jejich hlasy zněly hrůzostrašně. Vynálezce prodal jen 500 kusů a výrobu rychle ukončil. Nedávno se odborníkům podařilo 125 let starý zvukový záznam zrekonstruovat, takže si nyní můžeme mluvící panenky poslechnout i my a pochopit, proč se jich děti tehdy bály.

Markéta Oderská 12. května 2015

Robin a Joan Rolfsovi vlastní už léta dvě vzácné mluvící panenky z dílny Thomase Edisona, ale nikdy si je nepřehráli z obavy, aby ocelová jehla fonografu, umístěného uvnitř kovového těla panenky, nepoškodila nenávratně drážky v dutém válci. Až v roce 2014 se podařilo vyvinout technologii, která zvukovou nahrávku převádí z fonografu do digitální podoby. Spočívá v tom, že mikroskop usazený na hřídeli snímá z drážek tisíce snímků s vysokým rozlišením. Tyto snímky poskytují topografickou mapu povrchu válce. Mikroskop mapuje jemné změny v hloubce ne větší, než je pět setin tloušťky lidského vlasu! Na jejich základě pak počítač napodobuje s ohromnou přesností zvuky, které by jinak produkovala jehla pohybující se v drážkách.

Šaty dělají panenku.

Šaty dělají panenku.

Minulý měsíc Historický park Thomase Edisona ve West Orange zveřejnil tyto nahrávky na internetu. Svět si tak mohl poprvé poslechnout, co vlastně před více než sto lety dětem vykládaly Edisonovy panenky.

Přeloženo do češtiny, zněla jedna z říkanek takto:

Byla jedna malá holčička
a ta měla malou kudrlinku
přesně uprostřed čelíčka.
Když byla hodná,
byla moc, moc dobrá,
ale když zlobila,
byla příšerná.
Dobová kresba zachycuje ženu nahrávající na fonograf říkanku pro děti.

Dobová kresba zachycuje ženu nahrávající na fonograf říkanku pro děti.

Podle kurátora Jerryho Fabrise z Historického parku bylo na Edisonových panenkách nejstrašnější to, že říkánku nahrála dospělá žena, která se přehnaně snažila napodobit hlas malé dívenky. Ve výsledku to však znělo strašlivě, až strašidelně, dokonce i sám velký vynálezce své panenky označil za malá monstra.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu