válkaČeskoslovenskoobjevy

Edisonovi při výrobě první žárovky pomohl japonský bambus

Edisonovi při výrobě první žárovky pomohl japonský bambus
Zdroj: amusingplanet.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Že by mohla mít něco společného žárovka a bambus, to asi napadne málokoho. Přesto byl bambus zásadní věcí, která výrazně pomohla slavnému Edisonovi při jejím vynalézání.

Tomáš Chalupa 20. prosince 2019

Vztah Japonců k Edisonovi je obecně vřelý, nejvíc však ve městě Jawata, kde má Edison bronzovou sochu a pomník u svatyně Hačiman. Jawata je partnerským městem amerického městečka Milan v Ohiu, kde se Edison narodil. Ze všech turistů navštěvujících tamní rodný dům Edisona, největší procento prý tvoří Japonci. Čím to, že se Edison mez Japonci těší takové popularitě?

Když Edison vynalézal žárovku, potřeboval z něčeho vyrobit ono tenké vlákno mezi drátky. Zkoušel všechno možné, ale nejdál se dostal s karbonizovanou bavlnou. Její vlákno vydrželo svítit 14 hodin, což bylo dost na to, aby si jej nechal Edison patentovat, ale nikoliv dost na to, aby se dalo použít pro komerčně prodávanou žárovku. Edison byl nucen hledat dál. Věděl, že řešením jsou rostlinné materiály.

Vyslal své spolupracovníky, aby mu posílali vzorky všech možných rostlin, které by mohl vyzkoušet. Bylo jich na 6000, ale žádný nepřinášel uspokojivé výsledky. Pak mu jeho pracovník jménem William Moore poslal vzorky bambusu, který rostl poblíž svatyně Hačiman. Druh bambusu Phyllostachys bambusoides se vyskytuje hlavně v Japonsku a Číně. Edison byl nadšen jeho nekonečnou hořlavostí, která se perfektně hodila pro jeho účely.

Ihned se rozhodl vyrábět vlákno žárovky z tohoto bambusu. Žárovky s bambusovým vláknem nebyly nijak extra zářivé a vydávaly sotva více světla než běžná svíčka, ale vydržely svítit nekonečně déle. Některé testované žárovky vydržely svítit 1200 hodin.

Až do vynálezu wolframových vláken byl karbonizovaný bambus používán při výrobě všech žárovek. Když maďarská společnost Tungsram začala v roce 1903 vyrábět žárovky s wolframovým vláknem, Edison se rychle přizpůsobil a bambusové vlákno zcela opustil. Přesto se dá říct, že bambus byl pro masovou produkci Edisonových žárovek naprosto zásadní materiál.

Ve svatyni Hačiman se každoročně na počest Edisona koná Festival světla. Na jeho počest se rozžínají tradiční bambusové lampy a také se hraje americká státní hymna.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu