válkaČeskoslovenskoobjevy

Edisonova mluvící panna byla děsivé monstrum, poslechněte si její hlas

Slavný fyzik Thomas Edison stál u zrodu vůbec první mluvící panenky na světě. Většina jeho vynálezů mu přinesla úspěch, ovšem tento k nim nepatřil. Panenka místo mluvení spíše děsivě kvílela, děti se jí bály a ani novinářům se vůbec nelíbila. Firma, která jí vyráběla, zbankrotovala.

Tomáš Chalupa 24. října 2018

Edison měl na svém kontě 1093 patentů a vynálezů, což je ohromující číslo. Minimálně jeden z nich ale žádnou díru do světa neudělal. Edison vynalezl půlmetrovou kovovou mluvící panenku, určenou dětem. Edison vtom viděl skvělou příležitost, jak ukázat domácnostem možnosti, které skrývá jeho fonograf, který rovněž nedávno vynalezl.

Když byla Edisonova mluvící panenka uvedena v roce 1888 na trh, tisk byl nejprve velmi pozitivně naladěn. Titulky jako „Úžasná hračka pana Edisona pro hodné malé holčičky“ vycházely spíše z představ novinářů než z reality. Ta se velmi rychle ukázala.

Poměrně velká panenka byla velmi těžká, měla dřevěné končetiny a porcelánovou hlavu, ze které zíraly skleněné oči. Vzhled panenky ale nebyl to nejhorší. Panenka byla schopná mluvit, odříkávala několik populárních dětských říkaček a písniček. Ale místo nádherného dětského hlásku se z panny linuly nepříjemné ječivé tóny, které působily děsivě.

Záznam uvnitř panenky vznikal tak, že dívky v továrně volaly jednotlivá slova do záznamového zařízení. Novináři brzy otočili a titulky pro změnu referovaly o Edisonově děsivé panence, které ani není pořádně rozumět.

Hřebíkem do rakve panenky byla její ohromná cena. Neoblečená verze stála 10 dolarů, oblečená pak 20, což je v přepočtu na dnešní dolary kolem 500. Panenek se prodalo jen 500 kusů, Edisonova společnost, která je prodávala, nakonec přišla na buben a zkrachovala. Sám Edison přiznal, že nešlo o moc povedený výrobek a dokonce panenky označily za „příšerky“.

Dnes existuje jen několik málo exemplářů, většinou v soukromých sbírkách.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu