válkaČeskoslovenskoobjevy

Edison vynalezl žárovku a šířil kolem sebe spoustu mýtů

Edison vynalezl žárovku a šířil kolem sebe spoustu mýtů
Zdroj: time.com

Elektrická žárovka nebyla prvním vynálezem slavného Thomase Edisona. Už dříve totiž vynalezl žárovku plynovou. Navíc v době, kdy vynalézal elektrickou žárovku, už na ulicích svítilo elektrické osvětlení. Jak to tedy s Edisonem a jeho vynálezy vlastně bylo?

Tomáš Chalupa 31. prosince 2019

Přestože žárovka patří mezi nejslavnější a nejznámější patenty amerického vynálezce a obchodníka Thomase Alvy Edisona, nebyla čistě jeho nápadem. První pokusy žhavení materiálu pomocí průchodu elektrického proudu lze datovat již do roku 1802, tedy do období dlouho před tím, než se Thomas Alva Edison vůbec narodil. V té době se anglický chemik a experimentátor Humpry Davy (1778–1829), jenž si na seznam svých objevů připisuje například vynález fotografování, zabýval elektrochemickými jevy a objevil tzv. elektrický oblouk. Davy sestrojil ze dvou tenkých proužků platiny zařízení, které pomocí elektrického proudu rozžhavil do běla a dokázal tak na krátkou chvíli vytvořit slabý zdroj světla. Ačkoliv se tento vynález ve své době neujal, přišel tak na základní princip fungování budoucí žárovky.

V průběhu následujících let se na tento princip pokusila navázat více než dvacítka vynálezců z celého světa. Nikdo z nich však nenašel účinný a finančně dostupný způsob, jak tento objev využít pro osvětlení ulic a domácností.

Edison začal vývoj svého nejznámějšího vynálezu tím, že skoupil patenty konkurenčních vývojářů. Snažil se najít takový typ vlákna, které by umožnilo, aby světlo vydrželo déle než pouhých několik okamžiků. V Menlo Parku, kde měl Edison svou laboratoř, se testovalo na 6000 materiálů, z nichž jako vítěz vyšel zuhelnatělý bambus.

Edison experimentoval s rozžhaveným uhlíkem, který vkládal do skleněné baňky, ze které se snažil odstranit vzduch. Oproti svým předchůdcům měl velkou výhodu v tom, že se v 70. letech 19. století objevily technologie, díky kterým bylo možné v baňce vytvořit dokonalé vakuum. A Thomas Alva Edison toho okamžitě využil.

První Edisonův úspěšný experiment se uskutečnil 22. října 1879, žárovka svítila třináct a půl hodiny. Po několika měsících experimentů už výdrž dosáhla na 1200 hodin. Edison žárovku doplnil praktickým závitem, který se používá dodnes, a následně si ji nechal patentovat. Výhodou jeho žárovky byla hlavně její jednoduchost a cena, takže si ji mohly pořizovat i běžné domácnosti. V tom byl její největší potenciál, který Edison, jenž měl pro podnikání a byznys cit, rychle odhadl.

Edison byl nadmíru spokojen, v listu New York Times se vyjádřil, že jde o zásadní triumf, a elektrickou žárovku přidal ke svým 1093 patentům, které již měl zaregistrované. Je mezi nimi kamera, mikrofon nebo fonograf.

Edison kolem sebe šířil auru úspěšného a geniálního vynálezce, navíc samouka. Tvrdil, že nechodil v životě ani jeden den do školy. To ale nebyla pravda, podle historiků měl vychozené minimálně tři ročníky základní školy a později docházel na kurzy chemie na vysoké škole, když zjistil, že jako samouk prostě nedosáhne patřičných znalostí potřebných pro vymýšlení vynálezů. Jinak ale je samozřejmě obdivuhodné, že se i s takto chabou školní docházkou stal jedním z nejúspěšnějších vynálezců v historii.

Další polopravdou, kterou o sobě šířil, byl o tvrzení, že mu stačí pouhé tři hodiny spánku denně. To byla pravda jen částečně. Z průzkumu fotografií i svědectví vyplývá, že Edison různě pospával přes den, byť třeba jen několik desítek minut. Mohl tím ale nastřádat dohromady i několik hodin spánku přes den, a pak mu mohly tři hodiny v noci stačit. Z podřimování udělal cosi jako umění, kdy si vlastně nikdo nebyl jistý, jestli spí, nebo má jen zavřené oči a přemýšlí. Mohl spát kdykoliv, kdekoliv a na čemkoliv, schopnost, kterou mají zejména vojáci v bojových akcích nebo také náš Karel Schwarzenberg.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu