Edgar Feuchtwanger byl synovec známého protinacistického spisovatele, devět let byl sousedem Adolfa Hitlera

Edgar Feuchtwanger byl synovec známého protinacistického spisovatele, devět let byl sousedem Adolfa Hitlera | zdroj: dailymail.co.uk


Edgar Feuchtwanger byl devět měsíců sousedem Adolfa Hitlera

TÉMATA: hitler | židé | nacismus | německo

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 07. 2016 | 15:00

Po devět let žil vedle Hitlera Žid jménem Edgar Feuchtwanger. Byl to synovec známého německého spisovatele Liona Feuchtwangera, jednoho z největších Hitlerových nepřátel.

Poprvé Hitlera potkal na ulici v Mnichově, kde oba žili na jednom z předměstí. Feuchtwangerovi tehdy bylo pouhých devět let. Psal se rok 1932, zbýval jediný rok, než byl Hitler jmenován říšským kancléřem. Malého Edgara vzala jeho chůva na procházku, když před ním stanul Hitler a benevolentně si ho prohlížel. "Díval se na mě, ale nemyslím si , že se usmál," vzpomíná Edgar Feuchtwanger. "Nějací lidé, co šli právě kolem, zvolali "Heil Hitler! Samozřejmě jsem věděl, kdo to je, i když jsem byl jen malý chlapec. Jako kancléř ovládal celou tehdejší scénu," dodává Edgar Feuchtwanger.

Malý Edgar často chodil kolem Hitlerovy rezidence na Prinzregentenplatz 16. Viděl dokonce na zvonku jeho jméno. Když stálo před domem auto, bylo jasné, že je Hitler doma, což bylo hlavně o víkendech. Feuchtwanger také vzpomíná na to, že mnoho jeho učitelů ve škole bylo zapálenými nacisty. Jeden z učitelů nutil děti kreslit velké svastiky na první list svých sešitů. Na dalším listu měly děti napsat seznam nepřátel Německa, počínaje Velkou Británií, Ruskem a Spojenými státy. 

Edgar věděl, že jim jako Židům hrozí od Hitlera nebezpečí. Navíc bratr jeho otce byl známý spisovatel Lion Feuchtwanger. Byl známý svými protinacistickými díly i názory. Když byl slavný spisovatel v zahraničí, někdo mu převrátil byt vzhůru nohama. Lion Feuchtwanger se raději do Německa nevrátil, a dobře udělal. Když bylo Edgarovi čtrnáct, na jejich dveře zaklepalo gestapo. Přišli si pro Edgarova otce. "Nezacházeli s ním zle. Matka byla neuvěřitelně statečná." Pak ještě přijeli v dodávkách a odvezli všechny knihy, které měli doma.

Edgar přestal chodit do školy, nikdo raději vůbec nevycházel z domu, všichni se obávali nejhoršího. Všechno, co věděli, bylo, že otce stejně jako strýce zavřeli v Dachau. Po šesti týdnech ho propustili zmrzlého, hladového, ale živého. Jediná cesta, jak přežít v Dachau, bylo neupozorňovat na sebe. Neupadnout při práci, nevybočovat z řady, jinak byl s člověkem konec. Tak to aspoň Edgarovi vyprávěl otec. 

S pomocí rodinných známých se rodině podařilo získat víza do Velké Británie. V únoru 1939 se Edgar dostal do Londýna. Rodiče za ním přijeli až v květnu. Uchýlili se do bezpečí a zachránili se před pogromy, které na Židy v Německu i po celé Evropě sesílal jejich bývalý soused z Mnichova Adolf Hitler. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

14. 07. 2016 | 15:00

Zavří­t reklamu