Padouch nebo hrdina?

Padouch nebo hrdina? | zdroj: washingtonpost.com


Eastwoodův film Americký sniper budí vášně. Muslimové se jím cítí ohroženi

TÉMATA: usa | film | snipeři |

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 03. 2015 | 08:00

Příběh amerického snipera Chrise Kyla, který má v České republice premiéru 5. března, už budí vášně a diskuse po celém světě. Snímek Clinta Eastwooda někteří považují za válečnou propagandu, oslavu nehrdinského způsobu boje a pohrdání islámem.

Chris Kyle zastřelil prokazatelně 160 lidí. Zachraňoval tím životy svých spolubojovníků a plnil rozkazy. Byl v tom dobrý, dokonce nejlepší na světě. Ale například režisér Michael Moore k filmu poznamenal: "Mého strýce zabil odstřelovač v druhé světové. Učili jsme se, že odstřelovači jsou zbabělci. Střelí vás zezadu. Nejsou to hrdinové."  Sice pak svá slova bral zpět s tím, že to nemyslel jako reakci na Eastwoodův film, ale debata už se rozjela.

Další problém je, že se filmem cítí ohroženi muslimové. Prý v lidech vůči nim vyvolává silné negativní vášně, zejména na sociálních sítích. Arabsko-americký výbor proti diskriminaci napsal dokonce dopis herci Bradley Cooperovi a režiséru Clintu Eastwoodovi, aby vydali prohlášení, které by zmírnilo protimuslimské nálady v Americe. Často se v této souvislosti citoval také status jednoho amerického diváka, který na facebooku napsal: „Americký sniper mě nutí zabít nějaké zku...é  Araby.“  V kanceláři antidiskriminačního výboru prý zaznamenali raketový nárůst stížností na urážky a výhružky muslimům. „Naposledy se něco podobného dělo po promítání filmu Ground Zero v roce 2010,“  říká ředitel výboru Abed Ayoub. Eastwood ani Cooper prý na výzvu výboru však neodpověděli. 

I některá česká média se zamýšlejí nad tím, nakolik lze Kyla skutečně považovat za hrdinu a jaké je celkové vyznění filmu. Debata se samozřejmě vede hlavně na sociálních sítích. Nakonec si však musí udělat každý sám svůj vlastní názor. Možnost k tomu bude od 5. března, kdy má film premiéru v České republice. 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 03. 2015 | 08:00

Zavří­t reklamu