Kytarista a zakládající člen americké skupiny Eagles Glenn Frey (1948-2016)

Kytarista a zakládající člen americké skupiny Eagles Glenn Frey (1948-2016) | zdroj: eagles.com


Eagles jsou v šoku: zemřel jejich kytarista Glenn Frey, spoluautor hitu Hotel California

TÉMATA: rockové legendy | rock | eagles

user-avatar

Blondie

19. 01. 2016 | 19:45

Členové i fanoušci americké skupiny Eagles zastihla v pondělí smutná zpráva. Ve věku 67 letech zemřel v New Yorku kytarista Glenn Frey. Patřil k zakládajícím členům americké country rockové kapely Eagles a je podepsán pod jejími nejslavnějšími hity včetně notoricky známé písně Hotel California, která se v rádiích hraje dodnes.

„Glenn v posledních týdnech srdnatě bojoval, ale bohužel podlehl komplikacím spojených s revmatoidní artritidou, akutní ulcerózní kolitidou a zápalem plic,“ uvedla kapela Eagles na svých webových stránkách. Frey se předtím několik měsíců potýkal se střevními problémy, kvůli kterým v listopadu podstoupil operaci. V posledních dnech se jeho zdravotní stav však zhoršil. „Jsme všichni v šoku, nemůžeme tomu uvěřit,“ uvedl bubeník Don Henley. „Byl jako můj bratr; byli jsme rodina a jako u většiny rodin byly nějaké dysfunkce. Ale pouto, které jsme před 45 lety utvořili, se nikdy nepřetrhlo,“ prohlásil.

Kapela Eagles v roce 1974: Bernie Leadon, Randy Meisner, Don Henley a Glenn Frey.

Glenn Frey založil Eagles v roce 1970 v Los Angeles společně s bubeníkem Donem Henleyem, kytaristou Berniem Leadonem a baskytaristou Randym Meisnerem. Frey a Henley tvořili ústřední autorskou dvojici, která z Eagles učinila jednu z nejúspěšnějších kapel 70. let.

Album Hotel California z roku 1976 řadí hudební magazíny mezi nejlepší rockové desky všech dob. Spolu s výběrem hitů skupiny z první poloviny 70. let se dostalo i mezi nejprodávanější alba hudební historie.

Úspěšná kapela, která získala šest hudebních cen Grammy, se v roce 1980 rozpadla a Glenn Frey se pak sólově natočil několik úspěšných nahrávek, hrál ve filmu i televizi, složil soundtracky k TV show Miami Vice či k filmu Thelma & Louise.

V roce 1994 se Eagles znovu dali dohromady při sestavování alba z dřívějších koncertů a od té doby spolu příležitostně koncertovali, mimo jiné i v Praze v roce 2009.  

user-avatar

Blondie

19. 01. 2016 | 19:45

Zavří­t reklamu