válkaČeskoslovenskoobjevy

Dýchejte zhluboka, za miliardu let nám dojde kyslík

Dýchejte zhluboka, za miliardu let nám dojde kyslík
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 2 fotky+ 3 fotky

Naše planeta je zranitelná a velmi zranitelná je i její atmosféra. Dva vědci Kazumi Ozaki a Christopher Reinhard otiskli článek v prestižním magazínu Nature Geoscience, kde predikují, že kyslík bude z atmosféry stále ubývat, až se nakonec stane ovzduší nedýchatelným a život na Zemi zmizí. Zbývá nám zhruba miliarda let, než se tak stane.

Tomáš Chalupa 11. března 2021

Takovou atmosféru měla Země někdy před 2,5 miliardami let. Kazumi a Reinhard provedli sérii simulací a výpočtů, do kterých zahrnuli množství různých proměnných, aby zjistili, jak to s atmosférou bude v budoucnosti. Je celkem jasné, že v současné podobě nevydrží věčně, ale nikdo se zatím příliš nezamýšlel, co a hlavně kdy se tak stane.

„Atmosféra po deoxygenaci bude charakterizována zvyšujícím se množstvím metanu, nízkými hladinami CO2 a nulovou ozonovou vrstvou. Bude to svět anaerobních organismů,“ předpovídá Ozaki. Anaerobní organismy jsou ale jen některé druhy bakterií, takže život v nějaké vyspělejší formě pochopitelně nebude možný.

Tentokrát je navíc ze hry člověk a změny, které svou činností způsobuje v rámci globálního klimatu. Hlavním faktorem, který  zapříčiní úbytek kyslíku, bude především vyšší sluneční aktivita a silnější záření. To zprvu vyvolá pokles úrovně CO2. Oxid uhličitý absorbuje teplo a rozpadne se, takže jeho množství se bude snižovat. Jenže CO2 potřebují rostliny k fotosyntéze a k té nebude docházet, pokud CO2 nebude dostatek. Bez fotosyntézy nebude kyslík a vše se začne hroutit. Přehřívání planety a úbytek oxidu uhličitého bude stát na počátku zániku života na Zemi. Ztráta kyslíku bude následovat postupně za těmito změnami.

Thumbnail # Zemská atmosféra se rozeznívá jako zvon
Mohlo by Vás zajímat:

Zemská atmosféra se rozeznívá jako zvon

Momentálně máme na Zemi opačný problém, hladiny CO2 nebezpečně stoupají, což má na svědomí člověk. Je ale dobré mít na paměti, že zde jsou ještě dlouhodobější procesy, než je globální oteplování. Naštěstí nás ještě pár set milionů let trápit nemusí.

Další články

Zavří­t reklamu